FA Cup: Προκρίσεις για Έβερτον, Σίτι, Τότεναμ

Την πρόκριση για τους “16” πήραν Έβερτον, Σίτι και Τότεναμ στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Με περίπατο πήρε την πρόκριση στους «16» του FA Cup η Τότεναμ, που επικράτησε 3-1 της Μπράιτον στο Λονδίνο.

Ο Χάρι Κέιν άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με σουτ-κεραυνό, ενώ στοπ 24’ το αυτογκόλ του Μαρτς έβαλε την Μπράιτον με την πλάτη στον τοίχο. Η πίεση των Λονδρέζων συνεχίστηκε, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα, με τον Μπισούμα να μειώνει σε 2-1 στο 63’. Τρία λεπτά αργότερα ο Χάρι Κέιν ξαναχτύπησε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από κοντά για το τελικό 3-1, μετά από ατομική ενέργεια του Σον.

Με νίκη ξεκίνησε την καριέρα του στο «Γκούντισον Παρκ» ο Φρανκ Λάμπαρντ, καθώς η Εβερτον επικράτησε σήμερα με 4-1 της Μπρέντφορντ και πήρε την πρόκριση για την 5η φάση του κυπέλλου Αγγλίας.

Η Νόριτς νίκησε μέσα στην έδρα της Γουλβς με 1-0 και πήρε αυτή το «εισιτήριο» για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης, όπως και η Μάντσεστερ Σίτι, που δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στη Φούλαμ (4-1).

Νωρίτερα λίγο έλειψε η Γουέστ Χαμ να πέσει «θύμα» της Κιντερμίνστερ Χάριερς, που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της National League, της έκτης κατηγορίας στην Αγγλία!

Η ομάδα του Λονδίνου γλίτωσε την ήττα στις καθυστερήσεις στην έδρα της Κιντερμίνστερ, η οποία προηγήθηκε με το γκολ του Πένι στο 19ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν τα «σφυριά» με τον Ντέκλαν Ράις στο 91′.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου και πάλι στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 121ο λεπτό ο Μπόουεν κατάφερε να λυτρώσει την ομάδα του Ντέιβιντ Μόιες.

Συναρπαστικό ήταν και το ματς στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με την Τσέλσι να τα βρίσκει «σκούρα» με την Πλίμουθ, η οποία αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της League One, τρίτη κατηγορία της Αγγλίας, και κατάφερε να προηγηθεί με το γκολ του Γκίλεσφαϊ στο 8ο λεπτό.

Η ομάδα του Λονδίνου κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αθπιλικουέτα στο 41′, πίεσε για το γκολ της νίκης, αλλά η άμυνα της Πλίμουθ άντεξε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί στο 107ο λεπτό ο Μάρκος Αλόνσο έδωσε τη λύση και χάρισε την πρόκριση στους «μπλε».