La Liga: Έ-Χ-ασε την ευκαιρία η Σεβίλλη, νίκες με ανατροπή για Έλτσε και Μαγιόρκα

Μοιραίος ο Ράκιτιτς για τη Σεβίλλη και σωτήρας ο Ερέρα για την Οσασούνα, ανατροπές για Έλτσε και Μαγιόρκα

Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της La Liga, η Σεβίλλη έχασε την ευκαιρία να φύγει με τη νίκη από την Παμπλόνα, ενώ τις νίκες με ανατροπές πήραν η Έλτσε και η Μαγιόρκα. Συνέχισε το αήττητο η Θέλτα.

Η Σεβίλλη άφησε δύο βαθμούς στην Παμπλόνα, καθώς αναδείχθηκε 0-0 με την Οσασούνα. Στο 90+3′ οι Σεβιγιάνοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το τρίποντο, αλλά ο Ράκιτιτς αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, με τον τερματοφύλακα των Βάσκων, Ερέρα να αποκρούει σωτήρια και να δίνει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Με αυτή την ισοπαλία οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να μείνουν κοντά στην 1η Ρεάλ Μαδρίτης (που έχει ματς λιγότερο), ενώ η Οσασούνα παρέμεινε στη 12η θεση με 29β.

Τη δεύτερη νίκη της στα τρία τελευταία ματς πέτυχε η Θέλτα που επικράτησε με 2-0 της Ράγιο Βαγεκάνο εντός έδρας και διατήρησε το αήττητο σερί που έχει από τις 8 Ιανουαρίου. Πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο Μπράις Μέντες, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του από ισάριθμες ασίστ του Ντένις Σουάρεθ.

H Μαγιόρκα πέτυχε την ανατροπή και νίκησε με 2-1 της Κάντιθ στο ντέρμπι της «ουράς» της βαθμολογίας Με τους τρεις αυτούς βαθμούς οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μία ακόμη ανατροπή σημειώθηκε, με την Έλτσε να κερδίζει την Αλαβές εντός έδρας με 3-1. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με τον Χοσέλου στο 18ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν το ματς, με τα τέρματα των Μίγια (46′ και 58′) και Τσάβες στο 86ο λεπτό. Με τη νίκη αυτή η Ελτσε απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφήνοντας εκεί την Αλαβές