FA Cup: Σπουδαία πρόκριση της Λέστερ

Η Λέστερ πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του FA Cup, αφήνοντας εκτός συνέχειας τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Λέστερ επικράτησε με 3-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο King Power, για την προημιτελική φάση του FA Cup.

Οι «αλεπούδες» εκμεταλλεύτηκαν τα τραγικά λάθη των ποδοσφαιριστών του Σόλσκιερ και πήραν μία δίκαιη πρόκριση για τους «4» του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει την Σαουθάμπτον στις 17-18 του Απρίλη. Η ομάδα του Ρότζερς έχει την ευκαιρία να παίξει στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, για πρώτη φορά από το 1969, αφού στα ημιτελικά περάσει το εμπόδιο των “Αγίων”.

Η Λέστερ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 24ο λεπτό, όταν ο Ιχεανάτσο εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Φρεντ και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε την απάντηση της, με τον Μέισον Γκρίνγουντ να φέρνει το ματς και πάλι στα ίσα στο 38ο λεπτό, γράφοντας το 1-1 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου…

Ωστόσο, οι «αλεπούδες» βρήκαν νωρίς στο δεύτερο μέρος το δεύτερο τους γκολ. Οι ποδοσφαιριστές του Σόλσκιερ έστρωσαν… κόκκινο χαλί στον Τίλεμανς με τον Βέλγο να σουτάρει ανενόχλητος και να δίνει ξανά το προβάδισμα στη Λέστερ στο 52ο λεπτό.

Το 3-1 έγινει και πάλι από τον Ιχεανάτσο που κέρδισε για δεύτερη φορά τον Χέντερσον με κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τη Λέστερ να παίρνει την πρόκριση για τα ημιτελικά του FA Cup.