Στην κορυφή η Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε της Αλαβές

Ένα γκολ του Σουάρες ήταν αρκετό για να λυγίσει η Ατλέτικο Μαδρίτης την Αλαβές και βρίσκεται στο +6 από τη Ρεάλ.

Για την 28η αγωνιστική της La Liga, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε την Αλαβές με 1-0, χάρις το γκολ του Σουάρες στο 54ο λεπτό.

Οι ‘”ροχιμπλάνκος” είναι στην 1η θέση με 66 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 18η με μόλις 23, εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

Η πρώτη φάση έγινε στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Χοσελού έγινε αποδέκτης μιας σέντρα στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών και κατέληξε κόρνερ.

Στο 36′, ο Πονς εξαπέλυσε ένα “κεραυνό” από μέση απόσταση, αλλά ο Όμπλακ έπεσε και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου συνέβη στο 41ο λεπτό , με τον Σουάρες που έκανε ωραία ατομική ενέργεια και σούταρε λίγο έξω από την περιοχή με την προσπάθειά του να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 54ο λεπτό, ο Τρίπιερ έβγαλε εξαιρετική σέντρα και ο Λουίς Σουάρες έκανε την καρφωτή κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 59′ από πλεονεκτική θέση ο Γιορέντε σούταρε, όμως ο Πατσέκο έκανε μια καταπληκτική επέμβαση.

Έπειτα από μια κόντρα στο 63′, η μπάλα στρώνεται στον Κόκε, ο οποίος από αρκετά μακρινή απόσταση εκτέλεσε, αλλά ήταν σε ετοιμότητα ο τερματοφύλακας της Αλαβές.

Ένα μεγάλο διάστημα αργότερα, στο 86′, καθώς η Ατλέτικο έκανε διαχείριση του ματς, η Αλαβές κέρδισε πέναλτι με τον Χοσελού να αναλαμβάνει αλλά τον νίκησε ο Γιάν Όμπλακ και διατήρησε το προβάδισμα της ομάδας του.

Τίποτα άλλο δεν συνέβη μέχρι το τελικό σφύριγμα το 1-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 33′ Γιότα, 76′ Καράσκο, 85′ Σάβιτς,88′ Μπατάλια, 90+2′ Κόκε

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Χιμένεζ, Χερμόσο, Σάβιτς, Τρίπιερ, Καράσκο, Κορέα (74′ Σαούλ), Κόκε, Λεμάρ (74′ Ερέρα), Γιορέντε, Σουάρες

Αλαβές (Αμπελάρντο): Πατσέκο, Ναβάρο, Ντουάρτε, Λαγκουάρντια (70′ Τάσι), Λεζέν, Γιότα (70′ Μαχμούντ), Πονς (80′ Σάινθ), Μπατάλια, Πελίστρι, Χοσελού, Μέντεζ (60′ Ριόχα).

Χετάφε- Έλτσε 1-1

Η Χετάφε αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Έλτσε και βρίσκεται στην 14η θέση με 29 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 17η έχοντας μαζέψει 25 βαθμούς. Η Έλτσε άνοιξε το σκορ στο 20 λεπτό της αναμέτρησης με τον Μίλα, με τον Ουνάλ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 60′, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους γηπεδούχους.

Βαλένθια- Γρανάδα 2-1

Η Βαλένθια επικράτησε με σκορ 2-1 της Γρανάδα και είναι στη 12 θέση με 33 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 8η έχοντας μαζέψει 26 βαθμούς. Τα γκολ
για τις “νυχτερίδες” πέτυχαν οι Γουάς στο 4′ και Μπλάνκο στο 66′, με την Γρανάδα να μειώνει στο 90ο λεπτό του αγώνα με τον Σολδάδο, αλλά τίποτα παραπάνω.

Βιγιαρεάλ- Κάντιθ 2-1

Η Βιγιαρεάλ νίκησε με 2-1 την Κάντιθ και είναι στην 7η θέση της κατάταξης με 43 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 15η θέση έχοντας 29 βαθμούς.

Ο Μορένο στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Μπάκα στο 67′ διπλασίασα το προβάδισμα της ομάδας του. Η Κάντιθ το μόνο που κατάφερε ήταν να μείωσε στο 69ο λεπτό με τον Άλεξ.