FA Cup: Στα ημιτελικά Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μπράιτον

Στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκαν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Μπράιτον

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με ανατροπή και την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας κόντρα στη μαχητική Φούλαμ με 3-1. Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» με τον Μίτροβιτς στο 50ο λεπτό και κρατούσε το σκορ έως το 70′, όταν και άλλαξαν οι ισορροπίες στο ματς.

Τότε σε μια συμπλοκή μεταξύ των παικτών ο διαιτητής έδειξε την κόκκινη κάρτα στους Μίτροβιτς και Γουίλιαν, αφήνοντας τη Φούλαμ με εννιά παίκτες, ενώ αποβλήθηκε και ο προπονητής της, Μάρκο Σίλβα! Η Γιουνάιτεντ εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροπλία της και με τα γκολ των Φερνάντες (75′ πεν., 90’+6) και Σάμπιτζερ (77′), ανέτρεψε το σκορ και πήρε την πρόκριση.

Στο μεταξύ, στα ημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκε και η Μπράιτον, επικρατώντας εύκολα στην έδρα της της Γκρίσμπι με 5-0.

Νωρίτερα, δύο φορές βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά απάντησε και στα δύο γκολ η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Μπλάκμπερν, ισοφαρίζοντας και μάλιστα στις καθυστερήσεις κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Αγγλίας (3-2).