FA Cup: Στον τελικό του κυπέλλου η Λέστερ

Η Λέστερ ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Σαουθάμπτον και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου FA, όπου θα αντιμετωπίσει την Τσέλσι.

Για τα ημιτελικά του FA CUP, η Λέστερ επικράτησε της Σαουθάμπτον με 1-0 στο Γούεμπλεϊ.

Χάρις το γκολ του Ιχεανάτσο στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης, οι “αλεπούδες” πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν την Τσέλσι, που απέκλεισε τη Μάντσεστερ Σίτι.

Η Λέστερ ξεκίνησε στο παιχνίδι έχοντας τις πρωτοβουλίες των κινήσεων και απείλησε μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Πέρεζ που επιχείρησε ένα σουτ από καλό σημείο, όμως το τελείωμά του ήταν πολύ άστοχο.

Στο 24′, ο Βάρντι σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα της Σαουθάμπτον να μην υπολογίζει καλά την πορεία της μπάλας αλλά για καλή του τύχη, η προσπάθεια του φορ των “αλεπούδων” πέρασε ελάχιστα άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 34′, πάλι ο Βάρντι έγινε αποδέκτης μιας πάσας στην περιοχή και εκτέλεσε, όμως για ακόμα μια φορά ήταν άστοχος. Από εκεί και έπειτα δεν συνέβη τίποτα άλλο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Λέστερ μπήκε πάλι καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα στην πρώτη της ευκαιρία άνοιξε το σκορ. Στο 55ο λεπτό λοιπόν, ο Ιχεανάτσο τροφοδοτήθηκε στην περιοχή, βρήκε χώρο και σούταρε με τους αμυντικούς να τον σταματάνε, αλλά ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε για το 1-0 της ομάδας του.

Η Σαουθάμπτον είχε δύο αξιόλογες φάσεις για να πετύχει γκολ, στο 61′ με το σουτ του Άνταμς από πλεονεκτική θέση που σταμάτησε σε σώματα αμυντικών και στο 64′ με την προσπάθεια του Ντιαλό από μέση απόσταση που κατέληξε άουτ.

Στο 77ο λεπτό του παιχνιδιού έπειτα από ένα γύρισμα στην περιοχή, ο Μάντισον εκτέλεσε, όμως το τελείωμα που έκανε δεν ήταν καλό και πήγε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία, με τον 1-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 5′  Ντιαλό, 49′ Σογιουντσού, 90+1′ Μπέντναρεκ

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Έβανς, Φοφανά, Σογιουντσού, Καστάνιε, Τίλεμανς, Εντιντί, Περέιρα (60′ Αλμπράιτον), Πέρεζ (69′ Μάντισον), Βάρντι, Ιχεανάτσο

Σαουθάμπτον (Χάσενχουλτ): Φόρστερ, Γουόκερ-Πίτερς (85′ Τέλλα), Βέστεργκααρντ, Μπέντναρεκ, Μπέρτραντ (85′ Σαλισού), Άρμστρονγκ, Ντιαλό, Γουόρντ-Πράουζ, Ντιαλό, Τζένεπο (73′ Γουόλκοτ), Ρέντμοντ (59′ Άνταμς), Ίνγκς.