FA CUP: “Τρένο” στον τελικό η Τσέλσι

Η Τσέλσι επικράτησε με τον Ζιγιέχ της Μάντσεστερ Σίτι στο “Γουέμπλεϊ” και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του FA CUP.

Τα θετικά αποτελέσματα είναι πλέον συνήθεια για την Τσέλσι, η οποία φιλοξένησε τυπικά την Μάντσεστερ Σίτι στο Γουέμπλεϊ για τα ημιτελικά του FA Cup, με τους Λονδρέζους να επικρατούν με 1-0.

Η Τσέλσι πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Λέστερ – Σαουθάμπτον που κοντράρονται στο ίδιο γήπεδο την Κυριακή (17/4).

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος του ημιτελικού ήταν ο Χακίμ Ζιγιέχ, με τους «μπλε» του Λονδίνου να εξασφαλίζουν έτσι τη συμμετοχή τους στον 15ο τελικό της ιστορίας τους στον αρχαιότερο διασυλλογικό ποδοσφαιρικό θεσμό όπου και θα διεκδικήσουν το 9ο τρόπαιο.

Ουσιαστικά, η μοναδική φάση καταγράφηκε στο 19′ όταν το σουτ του Τσίλγουελ από πλεονεκτική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή της Σίτι να στέλνει τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα ήταν ίδια με αυτή του του πρώτου 45λέπτου, ωστόσο στο 55′ το ματς βγήκε από την ισορροπία.

Ο Μάουντ έβγαλε κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και ο Βέρνερ ξεχύθηκε στον κενό χώρο με μεγάλη ταχύτητα από τα αριστερά, για να γυρίσει την κατάλληλη στιγμή με παράλληλη πάσα στον Ζιγιέχ που δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να κάνει το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία και για δεύτερο τέρμα, όμως ο Στέφεν βγήκε έγκαιρα και τον έκοψε διορθώνοντας το λάθος του Ρούμπεν Ντίας.

Τα πάνω της προσπάθησε να πάρει η Σίτι που πήρε τα ηνία όσον αφορά στην κατοχή και άσκησε πίεση στην αντίπαλό της κλείνοντάς την στα καρέ της, για να πλησιάσει μάλιστα στην ισοφάριση στο 69′ από στημένη φάση.

Ο Τούχελ απέσυρε από το 70′ μέχρι το 79′ και τους τρεις επιθετικούς του για να αντισταθεί στους “πολίτες” , που από την πλευρά τους κέρδιζαν συνεχώς μέτρα αλλά αδυνατούσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Λονδρέζοι πέτυχαν και άλλο γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πουλισικ αλλά το γκολ μετά από υπόδειξη οφσάιντ ακυρώθηκε με τον σκορ να παραμένει ως έχει.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Τιάγκο Σίλβα (88′ Ζουμά), Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Ζορζίνιο, Καντέ, Τσίλγουελ, Ζιγιέχ (79′ Έμερσον), Βέρνερ (79′ Χάβερτς), Μάουντ (70′ Πούλισιτς)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Στέφεν, Κανσέλο, Ντίας, Λαπόρτ, Μεντί, Φερναντίνιο, Ρόντρι, Τόρες (64′ Γκιουντογκάν), Ντε Μπράινε (48′ Φόντεν), Στέρλινγκ, Ζεσούς