FA Cup: Στους “8” η Μάντσεστερ Σίτι

Εύκολη νίκη και πρόκριση στην Ουαλία για τη Μάντσεστερ Σίτι.

Για τον γύρο των “16” του FA Cup, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε στην Ουαλία με 1-3 τη Σουόνσι και πέρασε στα προημιτελικά.

Οι “Πολίτες” ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 30ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Κάιλ Γουόκερ.

Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για την Σίτυ με τον Ραχίμ Στέρλινγκ που μπήκε στην περιοχή και έκανε ένα υποδειγματικό τελείωμα και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στο 47ο λεπτό. Το τρίτο τέρμα για την Μάντσεστερ Σίτι ήρθε δεκά λεπτά αργότερα με δράστη αυτή την φορά τον Γκάμπριελ Ζέσους. Ο Βραζιλιάνος διεθνής επιθετικός, πήρε την πάσα από τον Μπερνάντο Σίλβα και από κοντά νίκησε τον Γούντμαν για το 0-3.

Το γκολ της τιμής για τους Κύκνους πέτυχε ο Γουίτακερ στο 77′ με σουτ ύστερα από γύρισμα του Μάνινγκ.

Σκόρερ: Γουίτακερ 77′ – Γουόκερ 30′, Στέρλινγκ 47′, Γκάμπριελ Ζέσους 57′

Κάρτες: Καμπάγκο 37′, Ντουάντα 70′

Σουόνσι: Γούντμαν, Καμπάγκο, Λάτιμπεντιέρ, Γκουέχι(Μπίντγουελ 66′) Ρόμπερτς(Φρίμαν 66′), Φάλτον, Γκράιμς, Μάνινγκ, Ντουάντα(Χάρικειν 77′), Λόουι(Αριόλα 65′), Μόρρις(Γουίτακερ 66′)

Μάντσεστερ Σίτι: Στέφεν, Λαπόρτ, Γκαρσία, Γουόκερ, Μεντί, Σίλβα(Φόντεν 66′), Ρόντρι(Γκόμες 77′), Γκουντογκάν(Ντόιλ 57′), Τόρρες, Ζέσους, Στέρλινγκ(Μαχρέζ 56′)