Πάμπλο Γκαρσία: «Δουλεύουμε το ψυχολογικό κομμάτι»

Στην ψυχολογία και την αντίδραση των παικτών του στάθηκε ο Πάμπλο Γκαρσία στις δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα με τη Λαμία.

Ο ΠΑΟΚ έκανε για ακόμα ένα παιχνίδι τα εύκολα δύσκολα, αλλά εν τέλει επικράτησε της Λαμίας στην Τούμπα για το Κύπελλο Ελλάδος και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά του θεσμού. Ο τεχνικός του «Δικεφάλου» Πάμπλο Γκαρσία, έκανε λόγο για την ψυχολογία των παικτών και πως συζήτησαν αυτό το κομμάτι στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Επίσης, αναφέρθηκε και στον Μπαμπά Ραχμάν ο οποίος δεν είναι ακόμα στο 100% και για το αν θα είναι σύντομα διαθέσιμος να βοηθήσει την ομάδα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γκαρσία

“Η ομάδα ξεκίνησε αρκετά καλά, ήταν κοντά στην περιοχή του αντιπάλου. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες για γκολ. Πετύχαμε το γκολ με τον τρόπο που το θέλαμε, ωστόσο μετά το γκολ που δεχτήκαμε είχαμε νευρικότητα κι άγχος. Ωστόσο συνεχίσαμε, παλέψαμε, σκοράραμε αλλά πετύχαμε ξανά γκολ. Συνεχίσαμε να παλεύουμε μέχρι να κάνουμε το 3-2, αλλά μετά η ομάδα απελευθερώθηκε κι ήρθε αυτό το 5-2. Στο ημίχρονο δουλέψαμε στο ψυχολογικό κομμάτι, γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι ποδοσφαιριστές είναι άνθρωποι. Γι’ αυτό προσπαθούμε να τους έχουμε σε όσο το καλύτερα ψυχολογικά για να μην έρχεται αυτό το άγχος.

Προσπαθούμε να δουλέψουμε σε όλους τους τομείς με τον ίδιο τρόπο. Θέλουμε να βελτιωθούμε στα αμυντικά στημένα, για μένα το σημαντικότερο είναι η συγκέντρωση που πρέπει να έχουν οι ποδοσφαιριστές. Όμως, όταν κάποιος ποδοσφαιριστής έχει άγχος ή δεν έχει καθαρό μυαλό, μπορεί να κοστίσει αυτό. Για το λόγο αυτό δουλεύουμε και το ψυχολογικό κομμάτι, αλλά είναι και θέμα δουλειάς στην προπόνηση.

Είναι ένας ποδοσφαιριστής που έχει αρκετό καιρό να αγωνιστεί σε αγώνα. Όταν ήρθε στον ΠΑΟΚ έκανε τις εξετάσεις που κάνουν όλοι οι ποδοσφαιριστές, ο ίδιος κάνει κι ένα έξτρα πρόγραμμα από αυτό που κάνει στις προπονήσεις. Μέχρι τώρα δεν τον έχουμε δει σε επίσημο αγώνα, αλλά αύριο θα έχουμε την ευκαιρία να τον δούμε σε ένα φιλικό που θα δώσουμε με την Κ19”.