FA Cup: Συνεχίζει ακάθεκτη η Τσέλσι

Με υπογραφή του Άμπραχαμ και χατ-τρικ, η Τσέλσι προκρίθηκε στους “16” του FA Cup κόντρα στη Λούτον

Χωρίς δυσκολία η Τσέλσι επικράτησε με 3-1 στο “Στάμφορντ Μπριτζ” της Λούτον και πέρασε στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπάρνσλεϊ.

Η νίκη είχε την υπογραφή του Τάμι Αμπραχαμ που είχε καταφέρει να σκοράρει δύο φορές  μέσα στα πρώτα 17 λεπτά του ματς. Αρχικά το έκανε από γύρισμα του Βέρνερ με πλασέ στο 11′ και λίγο αργότερα στο 17’  με κεφαλιά από σέντρα του Τζέιμς. Οι «μπλε» είχαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το πρώτο σουτ της Λούτον στο 30′, το όποιο έγινε το 2-1 από το σουτ του Κλαρκ.

Η Τσέλσι βγήκε στο δεύτερο μέρος να τελειώσει το ματς, έκλεισε τη Λούτον στην περιοχή της, κυκλοφορούσε την μπάλα, έκανε ευκαιρίες. Τελικά ο Άμπραχαμ πέτυχε χατ-τρικ στο 74ο λεπτό, για το 3-1.

Στο 85ο λεπτό ο Βέρ​νερ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, τελικά η τύχη δεν ήταν με το μέρος του ακόμα μια φορά με τον Σλούγκα ν’ αποκρούει.

Τσέλσι: Κέπα, Τζέιμς, Κρίστενσεν, Ζούμα, Έμερσον, Μάουντ (84′ Κόβασιτς), Γκίλμουρ, Ζίγιεχ (77′ Χάβερτς), Βέρνερ, Πούλισικ (70′ Χάντσον – Οντόι), Έιμπραχαμ (77′ Ζιρού)

Λούτον: Σλούγκα, Μπρι (61′ Λούα – Λούα), Λόκιερ, Ρέι (46′ Ποτς), Μπράντλεϊ, Νέισμιθ (76′ Μονκούρ), Τάνκλιφ (61′ Μπέρι), Ντρούσμπερι Χολ, Κλαρκ, Κόρνικ (60′ Κόλινς), Μπανζού