Πέρασε από το Περιστέρι ο Ολυμπιακός, «βράζει» με τη διαιτησία ο Ατρόμητος

Με γκολ του Μπρούμα ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη από το Περιστέρι, με τον Ατρόμητο να έχει παράπονα από τη διαιτησία

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 0-1 του Ατρομήτου στο Περιστέρι, για την 18η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Το τέρμα των “ερυθρολεύκων” σημείωσε ο Μπρούμα στο 45+1′. Ένα γκολ που έφερε και τις διαμαρτυρίες της ομάδας του Περιστερίου, για φάουλ του Μπρούμα στον Στρούγγη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι εντάσεις και οι διαμαρτυρίες συνεχίστηκαν για τους Περιστεριώτες από την… κόκκινη του Μπα που δεν ήρθε και κάπου εκεί τα νεύρα κυριάρχησαν, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να ελέγχουν το ματς και έχοντας το προβάδισμα του σκορ, έπαιξαν με τον χρόνο και έφυγαν με το τρίποντο από το Περιστέρι.

Οι Πειραιώτες συνεχίζουν αήττητοι στο πρωτάθλημα και είναι στην κορυφή με 48β, ενώ ο Ατρόμητος έμεινε στην 7η με 21β.

Στο 7ο λεπτό η πρώτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ρέαμπτσιουκ από τα αριστερά σέντραρε, με τον Ελ Αραμπί να κάνει την κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας του Ατρομήτου, αλλά ο Μανδάς απέκρουσε σωτήρια.

Στο 22ο λεπτό ο Ατρόμητος απείλησε από μακριά, με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να επιχειρεί σουτ από τη σέντρα, καθώς είδε τον Σα εκτός εστίας, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να βρουν δίοδο στα καρέ της ομάδας του Περιστερίου, που είχε ως κύριο μέλημα να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και θέλησε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις,

Στο 45+1 οι Πειραιώτες κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μπρούμα να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας, πρόλαβε τον Στρούγγη και την άστοχη έξοδο του Μανδά, έκανε την προβολή και το 0-1. Διαμαρτύρονται για το γκολ οι Περιστεριώτες, για φάουλ του Μπρουμά στον Στρούγγη, παρολ’ αυτά ο διαιτητής έδειξε τη σέντρα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος πήρε μέτρα στο γήπεδο, θέλοντας να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 55ο λεπτό ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2. Ο Καμαρά βρέθηκε απέναντι από τον Μανδά, αλλά ο μέσος των «ερυθρολέυκων» άργησε να σουτάρει, με τον Μανδά να αποκρούει.

Στο 60ο λεπτό υπήρχε ένταση με τον Μπα, ο οποίος κλώτσησε τη μπάλα και τον Μάτιτς, που ήταν πεσμένος, αλλά ο διαιτητής έδωσε κίτρινη κάρτα αντί για κόκκινη.

Στο 68’ μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, ο Ρέαμπτσιουκ σέντραρε από τα αριστερά, βρίσκοντας τον Μπρούμα, ο οποίος με σουτ στη κίνηση μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το τέρμα του Μανδά.

Στο 70ο λεπτό νέα απειλή από τους φιλοξενούμενους, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μανδά.

Στο 75’ ο Ολυμπιακός απείλησε εκ νέου, με το σουτ του Φορτούνη, έξω από την περιοχή, με τον Μανδά να διώχνει.

Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα, έδειξαν εκνευρισμένοι και χωρίς καθαρό μυαλό, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός, κράτησε τη μπάλα και «έπαιξε» με τον χρόνο. Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος και έφυγε νικητής από το Περιστέρι.

Κίτρινες: Ούμπιντες – Μπουχαλάκης, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Νάτσος (72’ Νταβιώτης), Κιβρακίδης, Σάλομον (62’ Ούμπιντες), Γκάλο, Χαρίσης, Ραμπέγιο (61’ Μουνίθ), Χριστοδουλόπουλος (62’ Μανούσος), Μάτιτς (78’ Αγκάγιεφ)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Μπα (64’ Σισέ), Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά (90’ Χολέμπας), Μπουχαλάκης, Μπρούμα (79’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (64’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (90’ Πέπε(