FA Cup: Θρίαμβος της Λίβερπουλ απέναντι στην Άρσεναλ και πρόκριση στον 4ο γύρο

Εξαιρετική εμφάνιση της Λίβερπουλ κόντρα στην Άρσεναλ, στους “32” του Κυπέλλου.

Για τον 3ο γύρο του FA Cup, η Λίβερπουλ επικράτησε της  Άρσεναλ με 0-2 στο “Emirates”, σε μια υπέροχη αναμέτρηση, με φοβερό ρυθμό και αμέτρητες καλές στιγμές.

Η Άρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς έχοντας πολλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, με σημαντικότερη αυτή του Έντεγκααρντ στο 11′ που με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Λίβερπουλ.

Στο 40ο λεπτό οι “κανονιέρηδες” απείλησαν δις την αντίπαλη εστία σε μία φάση. Αρχικά, ο Άλισον απέκρουσε κόρνερ με δυσκολία το δυνατό σουτ του Γουάιτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ενώ μετά από την εκτέλεση του κόρνερ ο Χάβερτς πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Λίβερπουλ στο ντέρμπι ήρθε στο 45′, με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ να πιάνει δυνατό σουτ με το δεξί και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους “κόκκινους” να είναι η ομάδα που δημιουργεί φάσεις έχοντας διπλή ευκαιρία με τους Ντίας και Νούνιες.

Στο 58ο λεπτό ο Χάβερτς πήρε τη μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ και έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, με το γυριστό σουτ του Σακά να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 70′ οι Νούνιες και Ντίας έφυγαν στον κενό χώρο σε συνθήκη 2vs1, ωστόσο ο Ουρουγουανός πάσαρε λανθασμένα και σπατάλησε μια μεγάλη ευκαιρία.

Επτά λεπτά αργότερα, το σύνολο του Κλοπ έφτασε κοντά στο γκολ, καθώς αρχικά ο Ντίας “είδε” τον Ράμσντεϊλ να αποκρούει το σουτ του και δευτερόλεπτα πιο μετά ο Ζότα σημάδεψε δοκάρι με κεφαλιά.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου με αυτογκόλ. Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ εκτέλεσε αριστουργηματικά το φάουλ και ο Κίβιορ προσπάθησε να διώξει με κεφαλιά άλλα έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας της ομάδας του.

Ο Λουίς Ντίας είχε αμέτρητες ευκαιρίες να σκοράρει κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και τελικά τα κατάφερε στο 90+5′. Οι “ρεντς” ξεχύθηκαν στην κόντρα, ο Ζότα έσπασε στον Ντίας και ο Κολομβιανός με φοβερό τελείωμα κλείδωσε την πρόκριση για την ομάδα του.

Άρσεναλ (Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλάες, Κίβιορ (Τροσάρ 88′), Ράις, Ζορζίνιο (Ενκετιά 81′), Έντεγκααρντ, Σακά, Νέλσον (Μαρτινέλι 62′), Χάβερτς (Σμιθ Ρόου 88′)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Κουάνσα, Γκόμεζ, Μακάλιστερ (Γκράφενμπερχ 59′), Τζόουνς (Κλαρκ 76′), Έλιοτ (Μπράντλεϊ 76′), Ντίας, Νούνιες, Χάκπο (Ζότα 59′)