Παναθηναϊκός-Περιστέρι: Έπιασε 13αρι με Γκραντ, τραυματίστηκε ο Βιλντόζα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε το Περιστέρι και έκανε το 13/13 στην Basket League σε μια νίκη όμως που αποδείχθηκε “Πύρρειος” καθώς τραυματίστηκε ο Λούκας Βιλντόζα.

Ο Παναθηναϊκός ύστερα από μια σκληρή αναμέτρηση νίκησε στο ΟΑΚΑ το Περιστέρι με 90-75 για την 13η αγωνιστική της Basket League και έκανε το 13/13 στο πρωτάθλημα διατηρώντας και την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μέχρι και το 30ο λεπτό της αναμέτρησης με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να έδειχνε αποφασισμένη να φύγει με ένα πολύ σημαντικό διπλό από την έδρα του Παναθηναϊκού. Ένα buzzer τρίποντο όμως του Μωραϊτη στο τέλος της τρίτης περιόδου άλλαξε άρδην την εξέλιξη του αγώνα καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν  την υπόθεση νίκη όπως και το έκαναν.

Μεγάλος πρωταγωνιστικής της νίκης του Παναθηναϊκού ήταν ο Τζεράια Γκραντ ο οποίος ήταν για μια ακόμα αναμέτρηση ήταν συγκλονιστικός αλλά και απολαυστικός πετυχαίνοντας 26 πόντους (5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές), 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 37’50”) παίζοντας και για τον απόντα Σλούκα αλλά και για τον Βιλντόζα ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε από την αναμέτρηση.

Ο Αργεντίνος γκαρντ υποβλήθηκε σε μαγνητική τομογραφία η οποία έδειξε οτι έχει υποστεί ρήξη μηνίσκου και θα υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση την Τρίτη(7/1) με αποτέλεσμα να χάσει τους επόμενους κρίσιμους αγώνες του Παναθηναϊκού.

Η αναμέτρηση με το Περιστέρι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν οι “πράσινοι” με σύμμαχο την άμυνα αλλά και την ευστοχία τους από τη γραμμή των 6,75  έκανε ένα επιμέρους σκορ περιόδου 23-12 μετατρέποντας το 67-63 της τρίτης περιόδου στο τελικό 90-75 που έδωσε και την 13η σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Εκτός του Γκραντ πολύ καλός ήταν ο Ναν με 20 πόντους, με τον Γκριγκόνις να ακολουθεί με 11. Σημαντικές βοήθειες πήρε ο Αταμάν και από τον Δημήτρη Μωραϊτη που σημείωσε 6 πόντους με 2/2 τρίποντα δίνοντας λύσεις και κρίσιμα σημεία του αγώνα με αποκορύφωμα το τρίποντο πίσω από το κέντρο στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Από πλευράς Περιστερίου ξεχώρισε ο Τζο Ράγκλαντ με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, αλλά και 4 λάθη. Άλλους 14 πόντους προσέφερε ο Ζερμέιν Λοβ και 13 έβαλε ο Τρέβορ Τόμπσον.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με το Περιστέρι bwin να προηγείται με 7-5 στο 3’ και τον Παναθηναϊκό AKTOR να προσπερνά με 10-9 στο επόμενο λεπτό. Στο 5’ οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία με 13-10, αλλά στο 7′ οι πράσινοι ξέφυγαν με 20-15 και με 23-17 στο 8′. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 25-19 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 25-25 στο 12′.

Στο 13′ ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 31-25, όμως στο 16′ το Περιστέρι bwin προσπέρασε με 36-31 τρέχοντας ένα επιμέρους 11-0. Στο 17′ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 42-35 με τους πράσινους να μειώνουν σε 42-41 στο 19′, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 44-41.

Το Περιστέρι bwin ξέφυγε με 48-41 στο 21′ και στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 48-45. Στο 25′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 55-49 με τους πράσινους να πλησιάζουν σε 55-54 στο επόμενο λεπτό. Το 60-54 υπέρ του Περιστερίου στο 26′ έγινε 60-59 στο 27′ με το “τριφύλλι” να προηγείται με 64-63 στο 29′ και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 67-63.

Οι πράσινοι ξέφυγαν με 72-63 στο 32’ και στο επόμενο λεπτό πήραν διψήφια διαφορά πόντων (78-65). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 80-71 στο 36’ αλλά στο 39’ έγινε το 88-75 με τον Παναθηναϊκό AKTOR να φτάνει τελικά στη νίκη με 90-75.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Μαρινάκης, Ζακεστίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 41-44, 67-63, 90-75

ΠΑΝΑΘΗΑΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Γκραντ 26 (5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) , Ναν 20 (2/2 τρίποντα, 3 λάθη) , Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 12 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Βιλντόσα 2 , Μωραΐτης 6 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Λεσόρ 6 , Γκριγκόνις 11 (2) , Ερνανγκόμεθ 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)