«Φάντασμα» στη Νέα Σμύρνη ο Παναθηναϊκός

Νικητής αναδείχθηκε ο Πανιώνιος με 2-0 κόντρα στον ανύπαρκτο Παναθηναϊκό στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Superleague.

Ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο και δεν κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη, με αποτέλεσμα να απομακρύνεται όλο και περισσότερο από τον στόχο του, την πρώτη πεντάδα.

Αντίθετα ο Πανιώνιος, με τον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ στην φετινή σεζόν και τον Σταυρόπουλο, ανέβηκε, προς το παρόν, στην ένατη θέση με 26 βαθμούς.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα στο 6ο λεπτό όταν ο Χατζηγιοβάνης στείλε τη μπάλα ψηλά, πάνω από την εστία του Κότνικ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντορμισάι από τα δεξιά, πάσαρε στον Άρτσε και αυτός με τη σειρά του στον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος από αριστερά με δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ του αγώνα και έκανε το 1-0 για τον Πανιώνιο.

Ο Παναθηναϊκός στο 15’ έχασε τρομερή ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Κάτσε, αλλά έδιωξε ο Ντομίνγκεζ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πούγγουρας σούταρε και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία των γηπεδούχων.

Στο 26’ το σουτ του Κάτσε βρήκε πάλι στον Ντομίνγκεζ, ενώ το επόμενο λεπτό ο Μακέντα με την βοήθεια του… αέρα και με κεφάλια έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Κότνικ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά τους πράσινους στο 36’ αλλά ο Διούδης μπλόκαρε μετά από εκτέλεση φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 50ο λεπτό, ο Διούδης μπλόκαρε σουτ του Άρτσε και τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Μάντζιου κέρδισε φάουλ, αλλά έδιωξε ο Διούδης.

Ο Σταυρόπουλος στο 56’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 2-0 για τον Πανιώνιο.

Στο 59’ ο Μακέντα σούταρε από τα δεξιά, αλλά έδιωξε ο Κότνικ. Ο Ντουρμισάι στο 65’ έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά, μετά από εκτέλεση φάουλ.

Οι πράσινοι είχαν πολύ καλή στιγμή στο 71’ με τη σέντρα του Πούγγουρα, αλλά οι παίκτες του Πανιωνίου έδιωξαν σε κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Κουρμπέλης σούταρε στο 82’ αλλά μπλόκαρε εύκολα ο Κότνικ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσιλούλης απείλησε τον Παναθηναϊκό, αλλά πρόλαβε να διώξει ο Κολοβέτσιος.

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα λάθη στην άμυνα του, έχασε τρεις πολύτιμους βαθμούς και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την πέμπτη θέση, ενώ ακολουθεί δύσκολη συνέχεια με τρία σερί ντέρμπι.

Κίτρινες: Μαυρομμάτης, Κουρμπέλης

Πανιώνιος: Κότνικ, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκεζ, Σταυρόπουλος, Μανιάτης (79’ Μπανανά), Άρτσε (88’ Μπουμάλ), Μασούρας, Κόρμπος, Κόσιτς, Σπιριντόνοβιτς (72’ Τσιλούλης), Ντουρμισάι

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κολοβέτσιος, Άλτμαν, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (61’ Βέργος), Χατζηθεοδωρίδης, Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Μαυρομμάτης (83’ Δώνης), Κάτσε (73’ Μουνιέ), Πούγγουρας