Κόλλησε στην ισοπαλία η Αϊντχοφεν

Ισόπαλο το αποτέλεσμα στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Ερεντιβίζιε. Καθώς η Αϊντχοφεν έφερε την τρίτη της σερι ισοπαλία 1-1 επί της Φέγενορντ.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δυο ομάδες ήταν προσεχτικοί στις κινήσεις τους. Η ομάδα του Φαν Μπρόχορστ είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά της έλειπε η μεγάλη ευκαιρία, ωστόσο έκανε αισθητή την παρουσία της με τους Γιόργκενσεν και Βιλένα. Η ομάδα του Φαν Μπόμελ έδειχνε να μην μπορεί να βρεί τα πατήματα τής.  Όμως στο 21′ είχε μια καλή ευκαιρία με τον Ντε Γιονγκ αλλά ο αρχηγός ήταν άστοχος απο κοντά. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Στην επανάληψη η Φέγενορντ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Φαν Μπέικ για φάουλ στον Μπεργκβάιν , αν και με αριθμητικό μειονέκτημα η Φέγενορντ άνοιξε το σκορ στο 70΄με τον Γιόργκενσεν. Ωστόσο η χαρά του Δανού δεν κράτησε για πολύ καθως  ο Λοσάνο έφερε το ματς στα ίσια . Μετά από το γκολ του Μεξικανού η PSV πάτησαν γκάζι και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα όμως ο Φερμέιρ ήταν  ανίκητος.

Ισοπεδωτικός ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ ισοπέδωσε εκτός έδρας με 5-1 την Ντεν Χάαγκ, η οποία μπήκε δυναμικά και έκανε το 1-0 με κανόνι τους, τον Αμπντενασέρ Ελ Καγιάτι  στο 36’ . Όμως ο «Αίαντας» έφερε το ματς στα ίσια στο 39΄ με τον Φαν ντε Μπεκ. Πριν τελειώσει το πρώτο μέρος  ο Κάσπερ Ντόλμπεργκ κέρδισε πέναλτι από το VAR .Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα  με τον Ντούσαν Τάντις με τον Σέρβο να φτάνει τα 16 γκολ.

Η επανάληψη είχε χαμηλό ρυθμό με τους γηπεδούχους να μην είναι δραστήριοι , ωστόσο φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 3-1 με τον Χακίμ Ζιγέχ στο 74′. Στην συνέχεια η Ντε Χααγκ κατέρρευσε με αποτέλεσμα να δεχτεί γκολ στο 78΄με δράστη τον Ντόλμπεργκ .   Το τελικό 5-1  το διαμόρφωσε ο Ζιγέχ στο 83΄.