Φενέρμπαχτσε- Γαλατασαράι: Έφυγε με το διπλό η Γαλατά

Με το διπλό από το Ούλκερ Στάντιουμ έφυγε η Γαλατασαράι και έφτασε τη Φενέρμπαχτσε στην κορυφή.

Για την 23η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος Φενέρμπαχτσε και Γαλατασαράι αναμετρήθηκαν στο ντέρμπι της Πόλης και της κορυφής και νικήτρια αναδείχτηκε η Γαλατασαράι με 0-1.

Μόλις στο 3ο λεπτό η Φενέρμπαχτσε είχε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Σαματά βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ όμως δεν βρήκε όπως ήθελε την μπάλα μετά την βαθειά μπαλιά που του έγινε και έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 11′ ο Κίλιντς έκανε ένα σουτ που έφυγε άουτ. Ύστερα το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με σκληρά μαρκάρισμα εκατέρωθεν αλλά χωρίς να υπάρχουν καλές στιγμές μέχρι το 33ο λεπτό. Τότε που ο Σόσα επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή που έδιωξε ο Μουσλέρα σε κόρνερ και έμεινε το μηδέν στο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους το παιχνίδι ήταν σαφώς καλύτερο. Η Γαλατά έχασα μεγάλη ευκαιρία με τον Ονιεκούρου στο 52′ που νικήθηκε από τον Μπαγίντιρ. Τρία λεπτά αργότερα η Γαλατά άνοιξε το σκορ με τον Αμπντάλαχ που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Φενέρμπαχτσε.

Η Φενέρμπαχτσε έπειτα ήταν σαφώς ανώτερη και έχασε σημαντική στιγμή με τον Σάμουελ που νικήθηκε από τον Μουσλέρα στο 72′.

Στο 75′ η Φενέρμπαχτσε είχε ακυρωθέν τέρμα με τον Τουφάν. Όμως ο Τούρκος ήταν σε θέση οφσάιντ μετά το φάουλ που εκτελέστηκε.

Η τελευταία καλή φάση ήταν από πλευράς Φενέρμπαχτσε με την εκτέλεση του Μεσούτ Οζίλ που έδιωξε ο Μουσλέρα με κόρνερ.

Κάρτες: Γιαντάς 17′, Ερκίν 90+9′ – Σαράτσι 27′, Λαινς 81′

Σκόρερ: Αμπνταλάχ 55′