Η Ρεάλ γλίτωσε το κάζο με… Βαράν!

Η Ρεάλ Μαδρίτης «φλέρταρε» με ένα ακόμη στραβοπάτημα κόντρα στην Ουέσκα, όμως ο Βαράν με δύο δικά του γκολ της χάρισε τη νίκη.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ουέσκα με 1-2 στο «Ελ Αλκοράζ», για την 22η αγωνιστική της La Liga.

Η «Βασίλισσα» βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο κόντρα στην ουραγό του πρωταθλήματος, όμως με τον Ραφαέλ Βαράν να σκοράρει δις στο δεύτερο ημίχρονο πραγματοποίησε την ολική ανατροπή και πήρε το τρίποντο.

Μετά από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς να έχουν πετύχει κάποιο τέρμα, ήρθε ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων στην επανάληψη. Συγκεκριμένα, στο πρώτο πεντάλεπτο είχαν δύο δοκάρια με τους Ρίκο και Μιρ, ενώ στο 48′ ο Χάβι Γκαλάν με ένα φοβερό σουτ έκανε το 1-0.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν γνωρίζοντας πως οδεύει σε μια καταστροφική ήττα έβγαλε αντίδραση, την ώρα που η ομάδα του Χουάν Χοσέ Ρόχο Μαρτίν αποφάσισε να κλειστεί και το πλήρωσε. Οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν στο 55′ , όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπενζεμά στο δοκάρι ο Βαράν πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε, ενώ λίγο αργότερα έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Μπενζεμά.

Η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς με τον Κασεμίρο να πιάνει μια κεφαλιά, ο Αλβάρο απέκρουσε εντυπωσιακά, όμως ο Βαράν που είχε ακολουθήσει την φάση βρέθηκε σε κενή εστία και διαμόρφωσε το τελικό το 1-2, που έφερε την Ρεάλ στην 2η θέση της βαθμολογίας με 43 βαθμούς και κράτησε την Ουέσκα στην τελευταία θέση με 20 βαθμούς.

Κίτρινες: Μαφέο, Σίλβα – Κρος

Ουέσκα: Φερνάντεθ, Σιόβας, Πουλίδο, Σίλβα (86′ Φερέιρο), Μαφέο, Ρίκο (86′ Κάρλος), Ντουμπιά (73′ Οντιβέρος), Σεοανέ, Γκαλάν, Οκαζάκι (62′ Εσκρίτσε), Βιθέντε

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μεντί (78′ Μάρβιν), Νάτσο, Βαράν, Οντριοθόλα (67′ Μαρσέλο), Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρος, Βινίσιους (78′ Μαριάνο), Ασένσιο, Μπενζεμά

Λεβάντε – Γρανάδα 2-2

Λεβάντε και Γρανάδα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο «Θιουτάτ ντε Βαλένθια».

Η ομάδα της Παμπλόνα έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος, με τον 36χρονο Σολδάδο να… βγάζει το φίδι από την τρύπα.

Οι γηπεδούχοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα στο σκορ χάρις τα 2 γκολ του εκπληκτικού Μοράλες στο 30ο και στο 67ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει με γκολ του Κένεντι στο 43ο λεπτό, όμως το καθοριστικό τέρμα το πέτυχε ο Σολδάδο με μια φοβερή κεφαλιά.

Αυτή η ισοπαλία φέρνει την Λεβάντε στην 9η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς και την Γρανάδα στην 8η θέση με 30 βαθμούς.