Φερέιρα: «Ρισκάραμε και αφήσαμε χώρο στον αντίπαλο»

Στην προσπάθεια των παικτών του στάθηκε ο Φερέιρα, καθώς και ότι μπλόκαραν τις επιθετικές ενέργειες των αντιπάλων, παρά το γεγονός ότι στο τέλος ηττήθηκαν.

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης» από τον Ολυμπιακό και δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Αμπέλ Φερέιρα, στάθηκε στην αποτελεσματικότητα και των δύο ομάδων, τονίζοντας πως οι παίκτες του είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο.

Τι δήλωσε ο Φερέιρα μετά τον αποκλεισμό από το Κύπελλο:

«Θέλω να τους δώσω πολλά συγχαρητήρια γιατί στο πρώτο ημίχρονο ελέγξαμε το ρυθμό, μπλοκάραμε επιθετικά τον αντίπαλο μας και είχαμε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρουμε. Ξέραμε ότι όποιος έβαζε πρώτος γκολ θα είχε μεγάλο πλεονέκτημα να προκριθεί, αλλά δυστυχώς δεν ήμασταν εμείς αυτοί.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίσαμε στην ίδια λογική. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα που προσπαθεί με σέντρες από τους εξωτερικούς διαδρόμους και το κατάφερε αυτό. Εμείς έπρεπε να ρισκάρουμε και είχαμε μία ευκαιρία με τον Βαρέλα που θα μπορούσε να σκοράρει και να μας βάλει μπροστά για τον τελικό. Είναι λογικό όταν ρισκάρεις και προσπαθείς να επιτεθείς ο αντίπαλος να βρει χώρους και να σημειώσει κι άλλο γκολ.

Αν έπρεπε να χαρακτηρίσουμε αυτό το παιχνίδι θα λέγαμε τη λέξη αποτελεσματικότητα και με ένα λάθος που δεν ήταν στα χέρια μας. Όταν εγώ κάνω κάποιο λάθος είμαι ο πρώτος που το παραδέχομαι και ζητάω συγγνώμη. Αν θεωρεί κάποιος ότι πρέπει να ζητήσει συγγνώμη να το κάνει αλλιώς να συνεχίσει τη ζωή του. Εμείς πρέπει να είμαστε πάντα συγκεντρωμένοι στους παράγοντες που ελέγχουμε, αλλά σε αυτά που δεν μπορούμε να ελέγξουμε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα».