Φέγενορντ- Άγιαξ: Εύκολο “διπλό” στο Ρότερνταμ

Εύκολη νίκη για τον Άγιαξ στο Ρότερνταμ κόντρα στην Φέγενορντ.

Για την 32η αγωνιστική της Eredivisie, ο Άγιαξ νίκησε εκτός έδρας με 0-3 τη Φέγενορντ και μετέτρεψε ένα φαινομενικά δύσκολο παιχνίδι σε θρίαμβο.

Οι φιλοξενούμενοι με αυτή την νίκη έφτασε τους 82 βαθμούς παρότι αδιάφορος καθώς έχει κατακτήσει ήδη το πρωτάθλημα ενώ η Φέγενορντ βρίσκεται στην πέμπτη θέση στο -5 από την τέταρτη Φίτεσε με 55 βαθμούς.

Ο «Αίαντας» πήρε κεφάλι στο σκορ στο 21ο λεπτό με το αυτογκόλ του Σένεσι. Στο 27ο λεπτό η Φέγενορντ βρήκε τέρμα που ακυρώθηκε με Μπόζενικ λόγω οφσάιντ.

Στο 45′ η Φέγενορντ είχε ακόμα μία ευκαιρία να πετύχει κάποιο τέρμα αλλά ο Φερ που κέρδισε πέναλτι από τον Άλβαρες και ανέλαβε την εκτέλεση που νικήθηκε από τον Στεκέλεμπουργκ. Στο 67′ ο Άγιαξ σκόραρε εκ νέου με αυτογκόλ αυτή την φορά από τον Χαπς. Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Κόντους στο 79ο λεπτό με υπέροχο τελείωμα.

Σκόρερ: Σένεσι (αυτ) 21′, Χαπς (αυτ) 67′, Κόντους 79′

Κίτρινες: Φερ 14′, Μαλασία 38′,60′ – Άλβαρες 44′,45′, Μαρτίνες 79′

Κόκκινες: Μαλασία 60′ – Άλβαρες 45′

Feyenoord: J.Bijlow, E.Botteghin, T.Malacia, M.Senesi, L.Geertruida, L.Fer, O.Kökcü, João Teixeira, B.Linssen, L.Sinisterra, R.Bozenik

Ajax: M.Stekelenburg, N.Mazraoui, Jurriën Timber, D.Rensch, L.Martínez, Antony, D.Klaassen, Edson Álvarez, D.Tadic, R.Gravenberch, S.Haller