FIBA Europe Cup: Τα κατάφερε το Περιστέρι, ήττες για Ιωνικό και Ηρακλή

Η δεύτερη αγωνιστική του FIBA Europe Cup, είχε τρεις “ελληνικές” αναμετρήσεις, με τις ομάδες να κάνουν το 1 στα 3.

Οι ελληνικοί εκπρόσωποι στο FIBA Europe Cup, αγωνίστηκαν όλοι την ίδια μέρα. Το Περιστέρι κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τέλος της αναμέτρησης, ο Ιωνικός υπέπεσε στην πρώτη του ήττα, ενώ ο Ηρακλής “αυτοκτόνησε” και ηττήθηκε με έναν πόντο στη Θεσσαλονίκη.

Αναλυτικότερα οι αναμετρήσεις:

Ιωνικός – Αντβέρπ 81-92

Ο Ιωνικός το πάλεψε για κάτι παραπάνω από δύο δεκάλεπτα, ωστόσο δεν κατάφερε να επαναλάβει την ονειρική πρεμιέρα απέναντι στη Μονς και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα μέσα στην έδρα του. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους 33-15 και μετέτρεψαν το 45-45 σε 59-78. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν το 81-92.

Ο Ρόμπι Ρότζιερς (17π. με 7/8δίπ., 3/6β., 8ρ., 1ασ., 1λ., 2κοψ. σε 18:36) επέστρεψε στο 28′ (58-61) και μέχρι το 59-78 στο 30′ μέτρησε 8 πόντους με 2/3 δίποντα και 2/2 ελεύθερες βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο.

Περιστέρι – Μπάκεν Μπέαρς 85-83

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε το Περιστέρι, το οποίο έκαμψε την αντίσταση των Μπάκεν Μπέαρς, χάρη σε καλάθι του Ίαν Μίλερ, 2.7’’ πριν το φινάλε, με το τελικό σκορ να είναι το 85-83.

Η ελληνική ομάδα έκανε τα εύκολα δύσκολα και πήγε να “αυτοκτονήσει”, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε από το ματς. Κορυφαίος ήταν ο Τέραν Πέτεγουεϊ, ο οποίος μέτρησε 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη σε σχεδόν 28 λεπτά.

Ηρακλής – Μπαχτσεσεχίρ 63-64

O Ηρακλής βρέθηκε να προηγείται με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο, όμως δε διαχειρίστηκε τη διαφορά που έχτισε, με αποτέλεσμα το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι στο “Ιβανωφειο” μετά από 16 χρονιά να συνδυαστεί με μια πικρή ήττα, με 63-64.

Για τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισαν, ο Ντάγκλας με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Γουίλριντζ πέτυχε 12 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Σμιθ πέτυχε 20 πόντους και ο Σαβάς 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 35-29, 51-43, 63-64

Μόρναρ Μπαρ – Λέιντεν 87-74

1. Μπαχτσεσεχίρ 2-0
2. Μόρναρ Μπαρ 1-1
3. Λέιντεν 1-1
4. Ηρακλής 0-2

Λέιντεν – Μπαχτσεσεχίρ 27/10 21:30
Μόρναρ Μπαρ – Ηρακλής 27/10 20:00