BCL: Ήττα Λαυρίου στην Μάλαγα

Το Λαύριο ηττήθηκε από την Μάλαγα για το FIΒA Champions League.

Την ήττα με 86-70 από την Μάλαγα γνώρισε το Λαύριο για τη 2η αγωνιστική του FIBA Champions League.

Η ομάδα του Λαύριου προσπάθησε όσο μπορούσε να φανεί ανταγωνιστικό αλλά στο τέλος δεν άντεξε με την Μάλαγα να ξεφεύγει στην τελευταία περίοδο.

Σημείο κλειδί για την νίκη της Μάλαγα ήταν η δεύτερη περίοδος όταν η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη προηγήθηκε με 10 πόντους στο ημίχρονο, διαφορά που τη διατήρησε  μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Μέγγενη για το Λαύριο το χαμηλό ποσοστό στα σούτ 3 πόντων με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να έχουν μόλις 5/23 εύστοχα.

Το Λαύριο δεν βρέθηκε σε καλή μέρα αφού μόλις ο Τάισον Κάρτερ (21 πόντοι) ήταν ο μοναδικός συνεπής επιθετικά για το Λαύριο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: 20-20, 45-35, 66-56, 86-70.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Ματσόνι – Μαρκές – Ζούπανσιτς.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Κατσικάρης): Αμπρομάιτις 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Αλόνσο 9 (2), Μπουτέιγ 13 (1), Κόουλ 7 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Νόζα 2, Μπαρέιρο 9 (2), Μπριθουέλα 16 (2), Ντίαθ, Έρικ 6 (4 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 9 (1).
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μπλερ, Λιούις 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Νικολαΐδης 2 (1/5 σουτ), Περσίδης, Βουλγαρόπουλος 2, Αμίνου 2, Κάρτερ 21 (5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Γερομιχαλός 3 (1/8 σουτ), Γκόινς (0/4 τρίποντα), Κακλαμανάκης 10 (7 ριμπάουντ), Μουράτος 8, Σμιθ 8.