Φιλική νίκη για τον Ατρόμητο, προβλημάτισε ο Ολυμπιακός

Φιλική νίκη του Ατρομήτου με 1-0 επί του Ολυμπιακού στο γήπεδο του Περιστερίου, σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας.

Για τον Ολυμπιακό ήταν το τρίτο του φιλικό (μετά από αυτά με Ομόνοια και ΠΑΣ Γιάννινα) και ταυτόχρονα μια πρόβα τζενεράλε ενόψει του τελικού του Κυπέλλου (το επόμενο Σάββατο), ενώ για τον Ατρόμητο ήταν το 6ο φιλικό προετοιμασίας του φετινού καλοκαιριού (στα οποία έχει 4 νίκες, 1 ισοπαλία, 1 ήττα).

Σκόρερ του Ατρομήτου ο Πατρίκ Σάλομον στο 29’.

Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν ανέτοιμοι, ενώ ο Πέδρο Μαρτίνς δεν είχε στη διάθεσή του τους διεθνείς Κώστα Φορτούνη, Γιώργο Μασούρα και Ανδρέα Μπουχαλάκη, τον Ζοσέ Σα που είναι τραυματίας και τον Ρούμπεν Σεμέδο που παραμένει σε απομόνωση λόγω του κορωνοϊού. Δεν είχαν καλή συνοχή, ενώ αμυντικά δεν ενέπνεαν σιγουριά. Στο δεύτερο ημίχρονο, φάνηκαν σαφώς βελτιωμένοι, προσπάθησαν να απειλήσουν, δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Καλή εικόνα από τους νεοαποκτηθέντες Ραφίνια και Χολέμπας.

Από την άλλη, οι Περιστεριώτες φάνηκαν πιο έτοιμοι, μιας και είχαν στα πόδια τους περισσότερα φιλικά.

Το ματς

Με 3-4-2-1 παρέταξε τον Ατρόμητο ο Νταμίρ Κάναντι, με τον Γιαννιώτη στο τέρμα, Γκάλο, Ρισβάνη, Γούτα στην άμυνα, Ούμπιδες, Σάλομον, Κιβρακίδη, Τομάσεβιτς στο κέντρο, Ραμπέγιο, Αγκάγιεφ μεσοεπιθετικά και τον Μανούσο στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Πέδρο Μαρτίνς, παρέταξε τον Ολυμπιακό με 4-4-2. Τον Τζολάκη στο τέρμα, Μπρούνο, Τοροσίδης στα άκρα της άμυνας, Σισέ, Μπα σέντερ μπακ, Καμαρά, Καφού χαφ, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά στα άκρα και τους Ελ Αραμπί, Χασάν στην επίθεση.

Στο 5ο λεπτό, ο Κιβρακίδης σέντραρε από δεξιά, ο Μανούσος πήγε να πλασάρει, όμως σχεδόν εξ επαφής, η μπάλα κόντραρε στον Σισέ.

Στο 8’ ο Μανούσος με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε με τον Μπα να βάζει την προβολή και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 13’ ο Καμαρά πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, σούταρε με δύναμη, με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Γιαννιώτη.

Στο 18’ ο Ραμπέγιο σούταρε εκτός περιοχής, ο Τζολάκης έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 22’ ο Μπρούνο σέντραρε από δεξιά και ο Ρισβάνης έδιωξε σε κόρνερ προ του Ελ Αραμπί. Ένα λεπτό μετά, ο Καφού σούταρε, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Μπα, με τον Ελ Αραμπί στη συνέχεια να μην μπορεί να απειλήσει.

Στο 26’ ο Βαλμπουενά έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, στη συνέχει όμως ο Ελ Αραμπί έχασε το κοντρόλ και δεν μπόρεσε να απειλήσει. Στο 27’ ο Βαλμπουενά έκανε σουτ εκτός περιοχής, με τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει.

Στο 29’ λεπτό, ο Ατρόμητος προηγήθηκε. Ο Σάλομον κινήθηκε έξω από την περιοχή, ο Καφού καθυστέρησε να πάει στο μαρκάρισμα, έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ νικώντας τον Τζολάκη για το 1-0.

Στο 39’ ο Μανούσος έφυγε ολομόναχος, πήγε να «κρεμάσει» τον εξερχόμενο Τζολάκη σχεδόν από τη γραμμή της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 44’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, στη γωνία της περιοχής, ο Μπα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Λίγο μετά, ο Καφού σούταρε εκτός περιοχής, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στο 49’ ο Μπρούνο μπήκε από δεξιά, σέντραρε, αλλά ενώ στην περιοχή βρίσκονταν 3 παίκτες του Ολυμπιακού, κανένας δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα.

Στο 51’ ύστερα από κόρνερ, ο Καφού πλάσαρε από το ημικύκλιο, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Τοροσίδη, ο οποίος έκανε κακό τελείωμα και έδωσε την ευκαιρία στον Γιαννιώτη να μπλοκάρει.

Στο 67ο λεπτό οι Αβραάμ Παπαδόπουλος, Χοσέ Χολέμπας και Ραφίνια πέρασαν στο ματς. Για τον Βραζιλιάνο ήταν η πρώτη του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα (αλλά με τη γκρι φανέλα για την ακρίβεια), ενώ ο Χολέμπας επιστρέφει μετά το 2013.

Στο 71’ ο Ούμπιδες εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Τζολάκη να το διώχνει σε κόρνερ.

Στο 79’ ο Χολέμπας εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπα έπιασε κεφαλιά με τη μπάλα να περνά εκτός.

Στο 84’ ο Μπρούνο έκανε ωραίο φαλτσαριστό σουτ που πέρασε πάνω από την εστία του Γιαννιώτη.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Τομάσεβιτς (67’ Στρούγγης), Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Γούτας, Σάλομον, Ούμπιδες (74’ Χαρίσης), Ραμπέγιο (46’Μουνίθ), Αγκάγιεφ (46’ Γιακουμάκης), Μανούσος (67’Κωτσόπουλος)

Ολυμπιακός (ΠέδροΜαρτίνς):  Τζολάκης, Μπρούνο, Τοροσίδης (67’ Χολέμπας), Μπα, Σισέ (67’ Αβραάμ), Καμαρά, Καφού (77’ Σουρλής), Ραντζέλοβιτς (67’ Ραφίνια), Βαλμπουενά (77’ Κάιπερς), Χασάν, Ελ Αραμπί