Φιορεντίνα-Τζένοα: Ισόπαλες με δύο γκολ στο φινάλε

Ματς θρίλερ στα τελευταία λεπτά στη Φλωρεντία, με τους βιόλα να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90+8′.

Αν δεν μπορείς να νικήσεις μην χάσεις και αυτό έκανε η Φιορεντίνα, που σε ένα φινάλε γεμάτο συγκινήσεις πήρε τον βαθμό, μετά το 1-1 κόντρα στην Τζένοα, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 10η αγωνιστική στη Serie A.

Ακόμη ένα παιχνίδι χωρίς τρίποντο για τη Φιορεντίνα που έφτασε στους 8 βαθμούς στην 17η θέση. Η Τζένοα που έφτασε κοντά στην πήγε, δεν ήπιε νερό και βρίσκεται στους 6 βαθμούς εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

Η Φιορεντίνα ήταν ανώτερη από την Τζένοα, πιο απειλητική, ωστόσο χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Οι «βιόλα» βρήκαν το γκολ που έψαχναν με τον Μποναβεντούρα στο 70′, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR.

Η Τζένοα κατέβηκε με πλήρη αμυντικό προσανατολισμό, με τους ποδοσφαιριστές του Μαράν να ψάχνουν τις κόντρα επιθέσεις. Αυτό εν τέλει τους βγήκε σε καλό, καθώς ο Πιάτσα ήταν αυτός που μετά από πάσα του Ντέστρο, έφυγε μόνος απέναντι στον Ντραγκόφσκι και τον νίκησε για το 0-1, στο 89′.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν έμεινα με σταυρωμένα τα χέρια και κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας στο φινάλε και το 8ο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Μαρτσέτι η κατέληξε στα πόδια του στόπερ της Φιορεντίνα, Μιλένκοβιτς που με διπλή προσπάθεια σκόραρε για το τελικό 1-1.