Ισόπαλη χωρίς σκορ ήρθε η Έιμπαρ με τη Βαλένθια

“Λευκή” ισοπαλία ανάμεσα σε Έιμπαρ και Βαλένθια, με τους γηπεδούχους να κατέχουν το ρεκόρ χειρότερης έδρας της σεζόν

Η Έιμπαρ ήρθε ισόπαλη 0-0 με τη Βαλένθια στο Ιπουρούα, για την 12η αγωνιστική της La Liga.

Η βασκική ομάδα πρωταγωνίστησε το πρώτο 45λεπτο,καθώς ήταν ανώτερη, παίζοντας περισσότερο από τα αριστερά, προσπαθώντας να αξιοποιήσει τον φορμαρισμένο Χιλ. Η Βαλένθια από την άλλη πλευρά ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, όμως κανείς εκ των δύο δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα σε ένα παιχνίδι με απειροελάχιστες κλασικές ευκαιρίες.

Η Έιμπαρ με αυτή την ισοπαλία εξακολουθεί να είναι η ομάδα με τα χειρότερα στατιστικά σε εντός έδρας παιχνίδια, αφού έχει 3 ήττες και 4 ισοπαλίες στο Εστάντιο Μουνισιπάλ ντε Ιπουρούα.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας η Έιμπαρ είναι στη 11η θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς, ενώ η Βαλένθια ακολουθεί με 13 βαθμούς στην 13η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν στον αγωνιστικό χώρο. Η μπάλα παιζόταν πολύ κοντά στην περιοχή του Ντομένεκ, όμως δεν υπήρξε η παραμικρή ανησυχία για τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, αφού δεν σημειώθηκε καμία κλασική ευκαιρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις εξακολούθησαν να είναι ελάχιστες.

Η πρώτη καλή στιγμή για τις νυχτερίδες ήταν στο 53′ λεπτό. Ο Ράτσιτς έπιασε ένα φοβερό σουτ στον αέρα, όμως ο Ντιμίτροβιτς έκανε μια καταπληκτική απόκρουση.

Στο 73′ λεπτό η Βαλένθια κέρδισε μια στημένη μπάλα έξω από την περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λάτο, ο οποίος σημάδεψε στο δεύτερο δοκάρι τον Μανγκαλά, με τον Γάλλο να μην καταφέρνει να ανοίξει το σκορ με το κεφάλι.

Στο 86′ λεπτό η Έιμπαρ έκανε τη μεγαλύτερη της φάση του παιχνιδιού. Ο Χιλ έκανε μια σέντρα-σουτ από στημένη φάση εκτός περιοχής, σημάδεψε το δεύτερο δοκάρι και ανάγκασε τον Ντομένεκ να προβεί σε μια εντυπωσιακή απόκρουση με τον ανάποδο χέρι.

Δύο λεπτά μετά ο Ντομένεκ έσωσε πάλι την Βαλένθια. Ο Σέρτζι εκτέλεσε με το αριστερό του πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά ούτε αυτός κατάφερε να κερδίσει τον τερματοφύλακα των ”νυχτερίδων”.

Κίτρινες : 42′ Μπούργκος, 44′ Αρμπίλια, 57′ Ράτσιτς, 69′ Άλβαρεθ

Έιμπαρ (Μεντιλιμπάρ): Ντιμίτροβιτς, Κορέα, Μπούργκος, Μπίγκας, Αρμπίλια, Ινούι (70′ Πόθο), Εξπόζιτο, Άλβαρεθ, Χιλ, Μούτο (83′ Σέρτζι), Κίκι

Βαλένθια (Γράθια): Ντομένεκ, Βας, Παουλίστα, Μανγκαλά, Λάτο, Μούσα (70′ Σαλγκέιρο), Σολέρ, Ράτσιτς, Γκουέδες, Γκόμες, Βαγιέχο (70′ Γκαμεϊρό)