Φιορεντίνα-Μιλαν: Σπουδαία νίκη των “Βιόλα” κόντρα στη Μίλαν

Μεγάλη νίκη της Φιορεντίνα επί της Μίλαν, με πρωταγωνιστή τον Βλάχοβιτς.

Στην αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Serie A, η Φιορεντίνα νίκησε με 4-3 στο Αρτέμιο Φράνκι τη Μίλαν.

H ομάδα της Φλωρεντίας ανάγκασε τους “Ροσονέρι” στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα, με πρωταγωνιστή τον Βλάχοβιτς που πέτυχε δύο τέρματα, όσα και ο Ιμπραΐμοβιτς που δεν κατάφερε να δώσει κάτι στην ομάδα του. Τα άλλα δύο τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν ο Ντάνκαν και ο Σαποναρα, ενώ στο 90′ μείωσε για το τελικό 4-3 ο Βενουτι.

O αγώνας:

Στο 5ο λεπτό, η Μίλαν σκόραρε αλλά το τέρμα του Ιμπραΐμοβιτς ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Φιορεντίνα πήρε κεφάλι στο σκορ με δράστη τον Ντάνκαν. Ο μέσος των Βιόλα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ταταρουσάνου και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, η Φιορεντίνα έκανε δύο τα τέρματα της με τον Σαπονάρα. Ο Ιταλός επιθετικός δέχτηκε την μπάλα από τον Βλάχοβιτς στην περιοχή και υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 60ο λεπτό, η Φιορεντίνα έκανε τρία τα τέρματα της με τον Βλάχοβιτς. Ο σέντερ φορ των Βιόλα πήρε την πάσα του Ντάνκαν και νίκησε τον Ταταρουσάνου.

Δύο λεπτά αργότερα, η Μίλαν μείωσε με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Ο Σουηδός φορ βγήκε στην πλάτη της άμυνας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 67′, ο Ζλάταν έβαλε ξανά στο παιχνίδι την Μίλαν. Ο Ερνάντες σέντραρε από τα αριστερά, ο Ιμπραΐμοβιτς πήρε την κεφαλιά και έδωσε νέα πνοή στο παιχνίδι.

Το 4-2 έγραψε ο Βλάχοβιτς στο 86′ με φανταστικό τελείωμα ύστερα από την ασίστ του Νίκο Γκονζάλες.

Το μόνο που κατόρθωσε η Μίλαν ήταν η μείωση του σκορ στο 96ο λεπτό με το Βενούτι και γνώρισε την ήττα.

Σκόρερ: Ντάνκαν 15′, Σαπονάρα 45+2′, Βλάχοβιτς 60′,86′ – Ιμπραΐμοβιτς 62′,67′

Φιορεντίνα: Τερασιάνο, Βενούτι, Ιγκόρ, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα(69′ Καστροβίλι), Τορέιρα, Ντάνκαν(93′ Μάλεχ), Καγιεχόν(69′ Γκονζάλες), Βλάχοβιτς, Σαπονάρα

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Κιάερ, Γκάμπια, Καλουλού(57′ Φλορέντζι), Ερνάντες, Κεσί, Τονάλι(74′ Μπενασέρ), Λεάο(80′ Κρούνιτς), Ντίας(57′ Ζιρού), Σαλεμάκερς(57′ Μεσσίας), Ιμπραΐμοβιτς