La Liga: Η Ατλέτικο λυτρώθηκε από τον Φελίπε

Στο 87’ πήρε το τρίποντο η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στην Οσασούνα.

Για την 14η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Ατλέτικο πήρε την νίκη με 1-0 από την Οσασούνα.

Η ομάδα από την Παμπλόνα άγχωσε τους «ροχιμπλάνκος» καθως κρατούσε ως το 87’ που δέχτηκε το γκολ από τον Φελίπε που πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Το σύνολο του Ντιέγκο Σιμεόνε  δεν ήθελε να ακολουθήσει τα βήματα της συμπολίτισσας  Ρεάλ Μαδρίτης, και ήταν προσεκτικοί. Κρατώντας την κατοχή αλλά οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν προσεκτικά.

Νωρίτερα η Σεβίλλη γλίτωσε την ήττα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» από την Αλαβές καθως ο Ιβάν Ράκιτιτς έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με τον Λαγκουάρντια μόλις στο 5’, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Οκάμπος (38′), αλλά η Αλαβές κατάφερε να πάρει ξανά την πρωτοπορία στο σκορ με το πέναλτι του Χοσέλου στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι «Ανδαλουσιάνοι» πίεσαν ασφυκτικά, όμως η Αλαβές άντεξε έως τις καθυστερήσεις με το γκολ του Ράκιτιτς. Το βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκαν η Βιγιαρεάλ με την Θέλτα (1-1). Η ομάδα του Ουνάι Εμερι προηγήθηκε στο 27′ με τον Αλμπέρτο Μορένο και η ομάδα της Γαλικίας ισοφάρισε με τον Μέντεζ στο 73ο λεπτό.