Europa League: Προκρίσεις με θρίλερ για τα φαβορί

Τα φαβορί τα βρήκαν “σκούρα”, αλλά επικράτησαν, ενώ μία αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Ο 1ος γύρος προκριματικός του Europa League φτάνει στο τέλος του, με τα φαβορί να κλείνουν θέση για τον επόμενο.

Η Κόλερεϊν απέκλεισε με 1-0 την Λα Φιορίτα, με το χρυσό γκολ να πετυχαίνει ο ΜακΛάφλιν στο 89′.

Με γκολ του ΜακΝτάιντ στο 42′, η Γκλεντοράν νίκησε με 1-0 την Τορσάβν.

Σάντα Κολόμα και Ίσκρα αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ σε κανονική διάρκεια και παράταση, αλλά οι Μαυροβούνιοι προκρίθηκαν στα πέναλτι με 4-3.

Η Ρούναβικ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Μπάρι με 5-1. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Όλσεν (52′, 63′, 74′), Κνούντσεν (67′) και Λόκιν (83′), ενώ το γκολ της τιμής πέτυχε στο 88′ ΜακΛάγκον.

Η Τορσόν πήρε δύσκολη πρόκριση επί της Σεντ Ζόσεφς με 2-1. Ο Πρζιμπίλσκι άνοιξε το σκορ στο 28′, ενώ ο Μπόρο ισοφάρισε άμεσα (30′). Ο Μελεμγκάαρντ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 43′ με πέναλτι.