Φοβερός Παναθηναϊκός “πάτησε” την Άλμπα

Με μεγάλη εμφάνιση ξέσπασε ο Παναθηναϊκός στην Άλμπα Βερολίνου και επέστρεψε στις νίκες

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 92-69 στο ΟΑΚΑ, για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και έκανε την 5η του νίκη στην διοργάνωση.

Μετά από την ήττα από τη Ρεαλ Μαδρίτης, με τον τρόπο που αυτή ήρθε, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, μην αφήνοντας χώρο στην Άλμπα να διεκδικήσει τον αγώνα.

Για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα, κορυφαίος ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου που σκόραρε 22 πόντους και βοήθησε την ομάδα του να ανέβει στο 5-9, την ώρα που οι “Γερμανοί” παρέμειναν στο 6-8.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι όπως αυτό με τη Ρεαλ, παίζοντας καλή άμυνα αλλά στο σημερινό αγώνα ήταν συνεπής και επιθετικά. Έτσι λοιπόν στο 5′ της 1η περιόδου το “τριφύλλι προηγήθηκε 14-6, με τον Παπαγιάννη να είναι το βασικό επιθετικό “όπλο”. Οι “Γερμανοί” έβγαλαν αντίδραση με Λο και Γκιφάι που είχαν έρθει από το πάγκο, όμως εκεί ήταν ο Παπαπέτρου για να διατηρήσει μπροστά τους γηπεδούχους και το πρώτο δεκάλεπτό τελείωσε με τους “πράσινους” να προηγούνται 25-18.

Στο μισά της 2ης περιόδου, το σκορ ήταν 31-29, με την Άλμπα να παίζει καλύτερα αλλά να μην εκμεταλλεύεται το καλό της διάστημα για να πάρει “κεφάλι” στον αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να τον κρατάει η άμυνά του. Πολύ δουλειά έκαναν ο Λεωνίδας Κασελάκης και ο Μπεν Μπέντιλ και το “τριφύλλι” πήγε στα αποδυτήρια με 7 πόντους προβάδισμα, 39-32.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε επιθετικό ρυθμό στις αρχές του δεύτερου ημίχρονου, βάζοντας 3/4 τρίποντα, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +11. Το “τριφύλλι” και με το Νέντοβιτς να μπαίνει στην εξίσωση, είχε ευστοχία πίσω από τα 6.75 σε αυτή τη περίοδο και έβαλε 7 στα 11.  Ο Παναθηναϊκός, λοιπόν, διεύρυνε το προβάδισμά του και τελείωσε τη 3η περίοδο με +14, 66-52.

Στο 5λεπτο της 4ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά, στο -7, 74-67, χάρις σε τρία εύστοχα τρίποντα του Μάτισεκ. Ο Παναθηναϊκός όμως ανέβασε ταχύτητα και με δύο τρίποντα του Παπαπέτρου, συν τις καλές του άμυνες, “λύγισε” την Άλμπα που δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα 92-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 37-32, 66-52, 92-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης (4 ασίστ), Παπαπέτρου 22 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Φόστερ 9 (3/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 13 (3/9 τρίποντα), Γουάιτ 9 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 2, Μπεντίλ 5, Σαντ Ρος 13 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 8 (2/6 τρίποντα), Σίβα 11 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκιφάι 13 (3/6 τρίποντα), Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ 3 (1), Νίκιτς, Ολνίντε 9 (1), Τίμαν 3 (1/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 3 (1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Σίκμα 11 (5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 16/28 δίποντα, 15/34 τρίποντα, 15/16 βολές, 35 ριμπάουντ (25+10), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 6 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Άλμπα Βερολίνου: 12/32 διποντα, 12/29 τρίποντα, 9/11 βολές, 29 ριμπάουντ (21+8), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 11 λάθη.