Λύγισε μετά από δυο παρατάσεις ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έκανε σπουδαίο παιχνίδι απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, πάλεψε σε δύο παρατάσεις, όμως δεν άντεξε και τελικά γνώρισε την ήττα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε μια υπερπροσπάθεια, αλλά ηττήθηκε με 93-97 μετά από δύο παρατάσεις, από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ, για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα δε θύμισε σε τίποτα αυτή που έχασε από τη Ζαλγκίρις την προηγούμενη εβδομάδα, στο περισσότερο μέρος του αγώνα έπαιξε πολύ καλή άμυνα, κάτι που φαίνεται και από τα στατιστικά της Ρεάλ στο τρίποντο που είναι το μεγαλύτερό της πλεονέκτημα, 6 στα 3.

Όμως ο Παναθηναϊκός είχε θέματα επιθετικά, γεγονός που ήταν εμφανές, όταν ο Ταβάρες είχε “κλείσει” τη ρακέτα και πίσω από τα 6.75 τα έσπαγε, συνολικά τελείωσε με 7 στα 28 τρίποντα. Το “τριφύλλι” το πάλεψε μέχρι τέλους και ήθελε τη νίκη, αλλά η φάση που άλλαξε το ρυθμό του αγώνα ήταν εκεί που ο Γιαβόρ έκλεισε τα μάτια σε εξόφθαλμο σπρώξιμο του Τόμκινς στον Μπέντιλ. Από εκεί και πέρα, οι παίκτες αποσυντονίστηκαν, ο Παπαπέτρου έκανε φάουλ στη συνέχεια και στην επόμενη φάση ο Νέντοβιτς έριξε άστοχο τρίποντο και “άτυπα” τελείωσε το παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Νέντοβιτς με 27 πόντους, ενώ πολύ καλοί για τους γηπεδούχους ήταν ο Παπαπέτρου με 18π. και ο Παπαγιάννης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Λάσο, κορυφαίοι ο Ταβάρες με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ο Αμπάλντε με 19 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά την 1η περίοδο, με ένα εξαιρετικό Παπαγιάννη, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, που είχε “εξαφανίσει” τον Ταβάρες από το παρκέ και το “τριφύλλι” στο 5λεπτό είχε πάρει προβάδισμα με 11-9 αλλά στο τέλος του δεκαλέπτου, η “Βασίλισσα”, με δύο βολές του Ντεκ και ένα τρίποντο του Ράντολφ, μείωσε σε 15-14.

Στην 2η περίοδο, η Ρεαλ βρήκε λίγο τη χαμένη της ευστοχία στα τρίποντα και προσπάθησε να ξεφύγει αλλά ο Παναθηναϊκός όντας πολύ συγκεντρωμένος στο πλάνο, έμεινε κοντά και στο 5′ το σκορ ήταν 22-23, εκμεταλλευόμενος ότι το “θηρίο” της ρακέτας ήταν στο πάγκο και έτσι ο  παίκτης “κλειδί” ο Μπέντιλ, ήταν πολύ καλός απέναντι στο νεαρό Γκαρούμπα. Ο Ταβάρες όμως επέστρεψε και με τον Κοζέρ να μπαίνει στην εξίσωση, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με ένα μικρό προβάδισμα, 29-33. Οι “πράσινοι” είχαν μοναδική επιλογή να “χτυπάνε” μέσα στη ρακέτα καθώς ήταν πολύ άστοχοι με 1 στα 11 τρίποντα, όμως η Ρεαλ δεν πήγαινε πίσω και ευτυχώς για τους γηπεδούχους είχε μόνο 3 στα 16, σε 20 λεπτά αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “Ισπανοί” μπήκαν με καλύτερο ρυθμό και σε μέσα σε 5 λεπτά προηγήθηκαν με 35-47 με την άμυνα του “τριφυλλιού” να είναι κακή και την επίθεση του  ακόμα χειρότερη. Στο δεύτερο μισό της 3η περιόδου, η Ρεαλ άρχισε και τα έβαζε από παντού αλλά ο Παναθηναϊκός δεν ήταν έτοιμος να εγκαταλείψει ακόμα και από τους 14 πόντους που ήταν πίσω μείωσε στους 8 πόντους.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε δυνατά και σε ένα τρίλεπτο είχε φτάσει και τους 2 πόντους διαφορά. Το νέο πρόβλημα για το “τριφύλλι” ήταν ο Κάρολ που είχε “ζεσταθεί”, αλλά στο 5′ το σκορ ήταν μόλις 61-64. Η Ρεαλ έπαιξε άθλιο μπάσκετ στη τελευταία περίοδο, με τραβηγμένα τρίποντα και το παιχνίδι πήγε σε παράταση, 68-68.

Η πρώτη παράταση, τελείωσε σε απόλυτη ισορροπία, 79-79. Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Αντάλε που έκανε καταπληκτικά πράγματα, η Ρεαλ Μαδρίτης έφυγε με τη νίκη από την Αθήνα με σκορ 93-97.

Tα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79, 93-97.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 16:30), Παπαγιάννης 14 (7/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27 (4/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7/8 βολές), Γουάιτ 2, Μήτογλου 4 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 13 (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 4 (4 ασίστ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 18 (6/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 1 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Αμπάλντε 18 (4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λαπροβίτολα, Ντεκ 6 (1/6 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκαρούμπα, Κάρολ 11 (1), Ταβάρς 20 (9/13 δίποντα, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιουλ 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Τόμπκινς 12 (2/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 28/46 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 16/20 βολές, 39 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ Μαδρίτης: 30/49 δίποντα, 6/33 τρίποντα, 18/22 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη