Νίκες για Γαλλία, Βέλγιο, ακόμη μία ήττα για την Κύπρο

Μνήμες Μουντιάλ ξύπνησε το Γαλλία – Κροατία, όσο το Βέλγιο ταπείνωνε την Ισλανδία στην δεύτερη αγωνιστική του UEFA Nations League. Κακή ξανά η Κύπρος που μένει εκτός ανταγωνισμού.

Σωρεία γκολ περιελάμβανε το πρόγραμμα του Nations League. Η Γαλλία πέτυχε τέσσερα τέρματα, ενθυμούμενη το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018, την ίδια ώρα που το Βέλγιο αδυνατούσε να σταματήσει το σκοράρισμα κόντρα στην Ισλανδία. Από την άλλη η Κύπρος, δέχτηκε εκ νέου ήττα και πλέον βρίσκεται στον πάτο του ομίλου της.

Αναλυτικά οι αγώνες:

League Α’

Βέλγιο – Ισλανδία 5-1

Μπορεί η Ισλανδία να άνοιξε το σκορ, αλλά καμία σημασία δεν είχε για τους γηπεδούχους που την διέσυραν.

Το φοβερό γκολ του Φρίντιονσον στο 11ο λεπτό, “έλουσε” για λίγο με …κρύο ιδρώτα το Βέλγιο, αλλά αυτό δεν άργησε να ορθοποδήσει. Οι κόντρες ευνόησαν τον Βίτσελ στο 13′ που ισοφάρισε και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπατσουαγί έφερε την ανατροπή. Το δεύτερο μέρος επιφύλασσε και το αποτελείωμα για την Ισλανδία, με τον Μέρτενς να αυξάνει τον δείκτη του σκορ σε 3-1 στο 50′.

Οι Βέλγοι δεν σταμάτησαν εκεί και σε μια εξαιρετική επιθετική συνεργασία, η μπάλα κατέληξε ξανά στα πόδια του Μπατσουαγί, ο οποίος έκανε και το 4-1 στο 69′. Την χαριστική βολή έδωσε ο Ντόκου στο 80 με μια δυνατή βολίδα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

Δανία – Αγγλία 0-0

Ένα παιχνίδι χωρίς τέρματα, με την Δανία να νιώθει μάλλον η πιο αδικημένη για τις χαμένες της ευκαιρίες.

Το 0-0 δεν ήταν αντιπροσωπευτικό για την γηπεδούχο στο ημίχρονο, αφού παρά τις προσπάθειες της η μπάλα δεν παραβίαζε την εστία του Πίκφορντ. Το δεύτερο μέρος βρήκε ένα ισορροπημένο παιχνίδι αλλά εκατέρωθεν τις δύο εθνικές, να αδυνατούν να σκοράρουν και το τελικό αποτέλεσμα να μην συμπεριλαμβάνει γκολ.

Βαθμολογία Γκρουπ 2

Βέλγιο 6

Αγγλία 4

Δανία 1

Ισλανδία 0

Γαλλία – Κροατία 4-2

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, η Γαλλία έφερε το ίδιο σκορ με την Κροατία, με αυτό του τελικού στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018.

Ο Λόβρεν “όπλισε και πυροβόλησε” για το 1-0 στο 17′, αλλά οι Γάλλοι απάντησαν στα τρία τελευταία λεπτά πριν την ανάπαυλα.

O Γκριζμάν με φοβερό γυριστό έκανε το 1-1 στο 43′, ενώ ο Μαρσιάλ, αφού την πρώτη φορά πέτυχε δοκάρι στο 44′, εν τέλει ένα λεπτό αργότερα ανέτρεψε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ντάλιτς πέρασε στο παιχνίδι τον Μπρεκάλο και κείνος τον αποζημίωσε με ένα γκολ, ανάμεσα σε τρείς παίκτες, κάνοντας το 2-2 στο 55′.

Παρόλα αυτά η Γαλλία απάντησε και πάλι με κεφαλιά του Ουπαμεκάνο, δέκα λεπτά αργότερα, για το 3-2 ενώ το τελικό 4-2 , ολοκλήρωσε με πέναλτι ο Ζιρού στο 76′.

Σουηδία – Πορτογαλία 0-2

Τη νίκη εκτός έδρας πανηγύρισε η Πορτογαλία, με δύο φοβερά γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Το πρώτο μέρος κύλησε με την “αρμάδα” του Σάντος να έχει την υπεροχή και εν τέλει ο άσος της Γιουβέντους να ευστοχεί στο φάουλ, που προκάλεσε την αποβολή του Σβένσον.

Το δεύτερο μέρος και η πίεση, έφεραν την Πορτογαλία κοντά στο δεύτερο γκολ, όμως το οριζόντιο δοκάρι στάθηκε εμπόδιο στο σουτ του Μπρούνο Φερνάντες. Τη λύση έφερε και πάλι ο Κριστιάνο Ρονάλντο που πέτυχε εκ νέου ένα καταπληκτικό γκολ για το τελικό 0-2 στο 72′.

Το κακό σερί για την Κύπρο, συνεχίστηκε με μία ακόμη ήττα

Το πρώτο μέρος έφερε την “γαλανόλευκη”, όχι απλά να χάνει από το Αζερμπαϊτζάν, με γκολ του Μεντβέμ στο 29′, αλλά να του εχει παραδώσει στην ουσία τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο μέρος η Κύπρος πήρε τα ηνία του αγώνα, αλλά όχι και την ισοφάριση, πραγματοποιώντας έτσι την δεύτερη ήττα σε αυτό το μίνι τουρνουά.

Λουξεμβούργο – Μαυροβούνιο 0-1

Ένα πόντο μοιράστηκαν οι δύο χώρες και προς το παρόν, αμφότερες βρίσκονται στην πρώτη θέση.

Μπορεί το σκορ του πρώτου μέρους να ήταν 0-0, ωστόσο οι ευκαιρίες για την κάθε ομάδα, είχαν φτάσει τις 9 χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος αντίθετα την υπεροχή είχε το Λουξεμβούργο αλλά “λογάριαζε χωρίς τον ξενοδόχο”, αφού στο 93′ το πέναλτι του Μπεκιράι έφερε το τελικό 0-1 για το Μαυροβούνιο

Σαν Μαρίνο – Λιχτενστάιν 0-2

Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά για να φέρουν το τρίποντο στο Λιχτενστάιν.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν από νωρίς τον λογαριασμό, με τον Χάσλερ να κάνει το 1-0 στο 3′ και έντεκα λεπτά αργότερα ο Φρίκ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο δεύτερο μέρος η φάσεις ανήκαν στο Σαν Μαρίνο, αλλά ήταν πλέον αργά αφού το Λιχτενστάιν κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του σκορ μέχρι τέλους.