“Φρένο” της Νάπολι στη Γιουβέντους

Η Νάπολι νίκησε τη Γιουβέντους με 2-1 στο Σαν Πάολο, για την 21η αγωνιστική της Serie A. Οι “Μπιανκονέρι” δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το “δώρο” που τους έκανε η Ίντερ, μετά την ισοπαλία με την Κάλιαρι (1-1).

Η Νάπολι από την άλλη κατάφερε και πήρε τη νίκη μετά από τρεις διαδοχικές ήττες, από Ίντερ, Λάτσιο και Φιορεντίνα.

Η Γιούβε παραμένει στην πρώτη θέση, έχοντας 51 βαθμούς, τρεις πάνω από την δεύτερη Γιουβέντους. Από την άλλη πλευρά η Νάπολι βρίσκεται στην 10η θέση με 27 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά κλειστα στο πρώτο ημίχρονο. Οριακή η κατοχή υπέρ της Γιουβέντους, με τη Νάπολι να είναι αυτή που δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες.

Στο 4ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά οι Ναπολιτάνο, με ένα σουτ του Ρουίζ, το οποίο πέρασε αρκετά μέτρα άουτ. Η Γιουβέντους απάντησε δέκα λεπτά αργότερα, με ένα μακρινό σουτ από πλάγια θέση, έξω από την περιοχή, από τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Η μπάλα ωστόσο, έφυγε ψηλά άουτ.

Η καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν για την Νάπολι στο 20ο λεπτό. Ο Ρούι πήρε την μπάλα, έκανε τις τριπλές και βρήκε ελεύθερο χώρο, δοκίμασε ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σέσνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι μπήκε πιο δυνατά. Στο 63′ ο Λορένζο Ινσίνιε απείλησε αρχικά με ένα σουτ έξω από την περιοχή, με τον Σέσνι να πέφτει και να διώχνει την μπάλα. Ωστόσο στην συνέχεια ο Ζιελίνσκι πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Νάπολι.

Η Νάπολι πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Ινσίνιε στο 86′. Ο Καγιεχόν έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Ινσίνιε με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Γιουβέντους το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, στο 90ο λεπτό. Μετά από μπαλιά του Μπεντανκούρ στην πλάτη της άμυνας, ο Πορτογάλος μπήκε στην περιοχή και τσίμπησε την μπάλα, προλαβαίνοντας την έξοδο του Μέρετ.

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Μέρετ, Ρούι, Ντι Λορένζο, Κώστας Μανωλάς, Χισάι, Ζιελίνσκι (81′ Έλμας), Ντέμε (69′ Λομπότκα), Ρουίζ, Ινσίνιε, Καγιεχόν, Μίλικ.

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέσνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο, Μπεντανκούρ, Πιάνιτς (50′ Ραμπιό), Ματουιντί (72′ Ντούγκλας Κόστα), Ντιμπάλα (72′ Μπερναρντέσκι), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ιγκουαΐν.