Μόνη στην κορυφή η Ρεάλ, έπιασε τετράδα η Χετάφε, ανεβαίνει η Σοσιεδάδ

Για την 21η αγωνιστική της Ισπανίας η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε με 0-1 με την Βαγιαδολίδ και έμεινε μόνη στην κορυφή.

Η Θέλτα ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Ειμπάρ και παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη, η Χετάφε κέρδισε με 1-0 τη Μπέτις και έπιασε τετράδα, ενώ η Ρεάλ Σοσιεδάδ είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στη Μαγιόρκα και κέρδισε με 3-0.

Βαγιαδολίδ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην σημειώνουν κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στο τέρμα. Το ίδιο κακό θέαμα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 67΄και ο Νάτσο στο 78΄λύτρωσε την Ρεάλ.

Μετά από αυτή τη νίκη, η Ρεάλ Μαδρίτης είναι μόνη πρώτη με 46 βαθμούς, ενώ η Βαγιαδολίδ είναι στην 16η θέση με 22 βαθμούς.

Στο 12΄ο Κασεμίρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως μετά από την χρήση του VAR δεν θα μετρήσει.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Σέργκι θα βρεθεί σε καλή θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε, κόπηκε από τους αμυντικούς της Ρεάλ.

Τίποτα άλλο δεν σημειώθηκε στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο, έπρεπε να περιμένουμε ως το 67ο  λεπτό για να δούμε την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα. Μετά από ωραία σέντρα ο Μπενζεμά έπιασε  την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει για λίγο άουτ.

Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 78΄. Σέντρα του Κρόος από τα δεξιά, ο Νάτσο  πήρε την κεφαλιά  και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 84΄ο Χοακίν δοκίμασε να σκοράρει από μακριά, όμως η μπάλα πήγε πολύ έξω από το τέρμα.

Βαγιαδολίδ: Μασίπ, Σαλίσου, Κίκο, Αντονίτο, Εμετέριο(81΄Εσκουδέρο), Χοακιν, Ερέρο(57’ Τόνι Βίλα), Αλκαρέζ,Ούναλ, Σέργκι

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Μέντι, Ράμος, Βαράν, Νάτσο, Κρος, Κασεμίρο, Μόντριτς(88΄Βαλβέρδε), Ίσκο(73΄λούκας Βαθκεθ), Ροντρίγκο(90+2 Γιόβιτς), Μπενζεμά

Χετάφε-Ρεάλ Μπέτις 1-0

Η Χετάφε κατάφερε και νίκησε την Ρεάλ Μπέτις με το  το εύστοχο πέναλτι του Ανχελ στο 89′, και με την επικράτηση επί  των Ανδαλουσιανών, βρέθηκαν σε ισοβαθμία με την Ατλέτικο στην 4η θέση με 36 βαθμούς, ενώ η Μπέτις είναι 12η με 27 βαθμούς.

Ο Αγώνας:

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις . Σε μια από αυτές Μετά από εκτέλεση φάουλ στο 19΄, η μπάλα έφτασε στον Μορόν , εκείνος σούταρε αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 44΄ο Σουάρεζε εκτέλεσε λίγο έξω από την περιοχή φάση φάουλ , η μπάλα είχε κατεύθυνση προς το τέρμα, όμως η προσπάθεια του σταμάτησε από τον Ρόμπλες που έκανε μια πολύ δύσκολη απόκρουση.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό και έδειχνε να τελειώνει 0-0 αλλά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαντί βρήκε την μπάλα με το χέρι και μετά τη χρήση VAR o διαιτητής υπέδειξε πέναλτι.

Ο Ανχέλ Ροντρίγκες ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Ρόμπλες και χάρισε στην ομάδα του μια σημαντική νίκη.

Χετάφε: Σόρια, Σουάρεζ, Ντακονάμ, Ετσείτα, Ολιβέιρα, Νιόμ(85΄Ετέμπο), Αραμπάρι, Μακσίμοβιτς, Κουκουρέγια, Μάτα(75΄Ροντρίγκες), Μολίνα(65΄Ντέιβερσον)

Ρεάλ Μπέτις: Ρόμπλες, Μπαραγάν, Μαντί, Μπαρτρά, Μορένο, Γκονζάλεζ, Φεκίρ(72΄Τέγιο), Κανάλες, Γκουαρδάδο(34΄Αλενιά), Χουακίν, Μορόν(80΄Ιγκλέσιας),

Θέλτα-Ειμπάρ 0-0

Ούτε ο  Όσκαρ Γκαρσία μπορεί να οδηγήσει την Θέλτα στα θετικά αποτελέσματα. Αν και ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και κυριάρχησε επί της Ειμπάρ, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ και πλέον έφτασαν εφτά  διαδοχικά ματς χωρίς νίκη και βρίσκονται σε δύσκολη θέση. Η Ειμπάρ αν και δεν έκανε κάποια μεγάλη ευκαιρία, πήρε τον βαθμού και είναι σε καλύτερη θέση από την Θέλτα. Η Θέλτα βρίσκεται στην 18η θέσξ με 17 βαθμούς, ενώ η Ειμπάρ από την πλευρά της είναι 15η με 23 βαθμούς.

Στο 21’ πρώτη ευκαιρία για την θέλτα, με τον Σίστο να δοκιμάζει το σουτ και την μπάλα να  περνάει λίγο έξω από το δοκάρι.

Στο 38ο λεπτό, ο Μίνα επιχείρησε να νικήσει τον Ντμίτροβιτς, με τον τερματοφύλακα της Ειμπάρ να του αρνείται το γκολ.

Τίποτα άλλο δεν περιείχε το πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη η Θέλτα έχασε μια καλή ευκαιρία. Συγκεκριμένα στο 49’ ο Άσπας  πήρε  την πάσα από τον  Ραφίνια,  αστόχησε από καλό σημείο.

Στο 64’ και πάλι οΆσπας επιχείρησε να σκοράρει με τον Ντμίτροβιτς να αποκρούει δύσκολα .

Στο 82ο λεπτό η Θέλτα  είδε το δοκάρι να της στερεί το γκολ σε σουτ του Ολάθα.

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Μουρίγιο, Αραούχο, Κέβιν Βάσκεθ (75’ Μάγιο), Ολάθα, Ραφίνια, Γιοκουσλού, Μπελτράν, Άσπας, Σίστο (62’ Γκάμπριελ Φερνάντεθ), Μίνα (73’ Ντένις Σουάρεθ)

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Κότε, Μπούρχος, Μπιγάς, Ινούι (66’ Ντε Μπλάσις), Τεχέρο, Λεόν (74’ Ντιόπ), Ορεγιάνα, Άλβαρεθ (52’ Κριστόφορο), Εσπόσιτο, Ενρίχ.

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Μαγιόρκα 3-0

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ, δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος με αντίπαλο την Μαγιόρκα, όμως στην επανάληψη ήταν καταιγιστική, έκανε ότι ήθελε την αντίπαλο της και κέρδισε εύκολα με 3-0.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ είναι στην 6η θέση με 34βαθμούς, ενώ η Μαγιόρκα είναι 17η με 18 βαθμούς.

Η Μαγιόρκα είχε την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού στο 9΄.  Ο Αγκεμπενιένιου πήρε την μπάλα σε καλό σημείο, επιχείρησε το σουτ με τον Ρεμίρο να κάνει μια έξοχη επέμβαση.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0 και στην επανάληψη με το καλημέρα, οι γηπεδούχοι σκόραραν.

Στο 46΄ο Αλεξάντερ Ισάκ βρέθηκε σε καλό σημείο μέσα στην περιοχή, ο Πόρτου του έδωσε την μπάλα την κατάλληλη στιγμή και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Δώδεκα λεπτά αργότερα η Σοσιεδάδ βγήκε στην επίθεση, 58′  ο Γκάμεθ στην προσπάθεια του να ανακόψει την μπάλα (με πολύ ατυχία), την έστειλε αντίθετα από την κίνηση του Ρέινα και πέτυχε με αυτογκόλ το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 81′ ο Πόρτου είχε πολύ εύκολη  δουλειά,  καθώς μετά από απόκρουση του Ρέινα, βρήκε την μπάλα και σε κενή έκανε το 3-0.

Ρεάλ Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Θαλδούα, Γιορέντε, Νόρμαντ, Μουνιόθ, Ζουμπελδία, Ογιαρθαμπάλ(57΄Μπαρενετσέα), Οντεγκάαρντ, Μερίνο(77΄Γκεβάρα), Πόρτου, Ισάκ(80΄Γιανουζάι)

Μαγιόρκα: Ρέινα, Γκάμεθ, Βαλιέντ, Ραιγιό, Αγκεμπενιένιου, Ρόντρίγκεζ, Φέμπας(59΄Πόθο), Μπάμπα, Λάγκο Τζ.(71΄Κούμπου),  Ερνάντες, Μπούντιμιρ (83΄Πρατς)