Ανατρεπτική και (εκ νέου) πρωτοπόρος η Γιουνάιτεντ!

Δέκατο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι για την Premier League που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μένει αήττητη

Χωρίς να είναι ιδιαίτερα θελκτική με την απόδοσή της, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε νικηφόρα από το Κρέιβεν Κότατζ, αφού κέρδισε με 2-1 τη Φούλαμ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Premier League και βρέθηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας πάντα ένα παιχνίδι παραπάνω από τη συμπολίτισσα, Σίτι.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους, καθώς κατάφεραν να αιφνιδιάσουν πλήρως τους “κόκκινους διαβόλους”, παίρνοντας το προβάδισμα στο πέμπτο λεπτό με σκόρερ τον Λούκμαν. Η ομάδα του Σόλσκιερ δεν έκατσε με σταυρωμένα χέρια και έφερε στο 21′ το ματς στα ίσια από τα πόδια του Καβάνι.

Στη συνέχεια, η μαζική άμυνα των cottager’s δυσκόλευε αρκετά την επιθετική λειτουργία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία προσπαθούσε να βρει λύσεις κυρίως από στημένες φάσεις που κέρδιζε, αλλά αυτό δεν έγινε εφικτό.

Χωρίς καμία αλλαγή στις συνθέσεις των δύο ομάδων έγινε η αρχή του δευτέρου ημίχρονου με τους φιλοξενούμενους να έχουν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ο Λούκμαν στο 52′ απείλησε με ένα σουτ, αναγκάζοντας σε μια ωραία απόκρουση τον Ντε Χέα.

Εν τέλει, στο 65′ ήρθε η ανατροπή για τους “μπέμπηδες” με τον Πογκμπά να εξαπολύσει ένα άπιαστο σουτ και να στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, Αρεολά. Το τέρμα του Γάλλου μέσου έδωσε… φτερά στους “κόκκινους διαβόλους” και δύο λεπτά αργότερα έφτασαν μία ανάσα απ’ το να “κλειδώσουν” το τρίποντο, αλλά ο Καβάνι αστόχησε εξ’ επαφής.

Στο 75′ η Φούλαμ πήγε να σοκάρει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τον Λόφτους-Τσικ, όμως η Ντε Χέα αντέδρασε εξαιρετικά και εκμηδένισε την προσπάθεια του Άγγλου μεσοεπιθετικού, μπλοκάροντας με το δεξί πόδι.

Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ακόμη μία σημαντική νίκη στην προσπάθειά τους να στεφθούν πρωταθλητές, έπειτα από οκτώ ολόκληρα χρόνια.

Σκόρερ: Λούκμαν (5′), Καβάνι (21′), Πογκμπά (65′), Έινα (69′)

Κίτρινες: Πογκμπά (10′), Ανγκισά (12′), Μπράιαν (62′)

Κόκκινες:

Φούλαμ (Σκοτ Πάρκερ, 3-4-3): Αρεολά, Έινα (Μίτροβιτς 83′), Άντερσεν, Ανταραμπιόγιο, Τετέ, Ριντ, Ανγκισά (Λεμινά 79′), Μπράιαν, Λόφτους-Τσικ, Λούκμαν και Καβαλέιρο (Καμαρά 71′).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκόναρ Σόλσκιερ, 4-2-3-1): Ντε Χέα, Σο, Μαγκουάιρ, Μπαϊγί, Μπισάκα, Φρεντ, Πογκμπά, Μαρσιάλ (ΜακΤόμινεϊ 85′), Γκρίνγουντ (Ράσφορντ 85′), Φερνάντες και Καβάνι.