Ιταλικό Σούπερ Καπ: Τροπαιούχος Γιουβέντους με μυθικό Κριστιάνο Ρονάλντο!

Με τον ρέκορντμαν Κριστιάνο Ρονάλντο να οδηγεί… η Γιουβέντους κατέκτησε το 9ο Σούπερ Καπ Ιταλίας στην ιστορία της

Στη Γιουβέντους με κατέληξε ο πρώτο τίτλος της σεζόν, αφού νίκησε με 2-0 τη Νάπολι, κατακτώντας το 9ο Σούπερ Καπ Ιταλίας στην ιστορία της.

Ωστόσο, τα βλέμματα στρέφονται πάνω στον Κριστιάνο Ρονάλντο, καθώς με το γκολ που πέτυχε έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Ο Πορτογάλος άφησε πίσω του τον Γιόζεφ Μπίτσαν (759 τέρματα), φτάνοντας το 760 τέρματα, σε 1.041 εμφανίσεις.

Στο πρώτο 45λεπτο η εικόνα ήταν ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές και είχαν τις στιγμές τους επιθετικά, με την Νάπολι να χάνει την μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου.

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι άνηκε στην Νάπολι. Μετά από κόρνερ του Ρούι, ο Κώστας Μανωλάς έπιασε μια ανάποδη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ στο 6′. Η απάντηση από την πλευρά της Γιουβέντους ήρθε γρήγορα, με τα σουτ των Κριστιάνο Ρονάλντο και Αρτούρ, που δεν βρήκαν στόχο, στο 7′ και 9′ αντίστοιχα.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 28ο λεπτό. Ο Ντέμε μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Λοσάνο με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε ωστόσο να νικήσει τον ετοιμοπόλεμο Σέζνι που έδιωξε με υπερένταση εκπληκτικά.

Η καλύτερη στιγμή για την Γιούβε ήρθε στο 40′, όταν ο Ρονάλντο δοκίμασε ένα δεξί διαγώνιο σουτ από πλάγια θέση, χωρίς να βρει στόχο ωστόσο.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερη ένταση. Η Γιουβέντους ήταν πιο δραστήρια και καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια. Ενώ η Νάπολι έχασε τεράστιες ευκαιρίες να στείλει το ματς στην παράταση.

Με το καλησπέρα του δεύτερου μέρους οι μπιανκονέρι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Μπερναρντέσκι βρήκε τον ΜακΚένι στο αριστερό άκρο της περιοχής. Ο Αμερικανός έκανε το γύρισμα, αλλά ο Μπερναρντέσκι με κοντινή προβολή, μέσα από την μικρή περιοχή, δεν κατάφερε να νικήσει τον Οσπίνα, που μπλόκαρε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή.

Η Μεγάλη Κυρία παραλίγο να τα καταφέρει με την βοήθεια…του Κώστα Μανωλά, στο 63′. Ο Ρονάλντο έκανε ένα γύρισμα από τα δεξιά, ο Έλληνας διεθνής προσπάθησε να απομακρύνει, η μπάλα πήρε φάλτσα και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Οσπίνα σε κόρνερ. Στην συνέχεια η Μεγάλη Κυρία άνοιξε το σκορ, με το ιστορικό τέρμα του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο Μπερναρντέσκι εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Μπακαγιόκο, που δεν κατάφερε να διώξει και κατέληξε στον Πορτογάλο που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, στο 64′.

Η Νάπολι στο 79′ και μετά από χρήση του VAR κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του 14 από τον ΜακΚένι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ινσίνιε, ο οποίος αστόχησε στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σέζνι.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Στο 90+4′ ο Πολιτάνο έκανε από τα δεξιά ένα γύρισμα, ο Λοσάνο έκανε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της βέκια σινιόρα αλλά ο Σέζνι έβγαλε με το πόδι την φάση, κρατώντας το μηδέν.

Το τελικό 2-0 για την ομάδα του Πίρλο, διαμόρφωσε στο φινάλε ο Άλβαρο Μοράτα. Η Γιουβέντους έφυγε στην κόντρα ο Κουαδράδο μπήκε στην περιοχή, “έσπασε” στα δεξιά για τον Ισπανό επιθετικό που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Γιουβέντους: Σέζνι, Κουαδράδο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντανίλο, Κιέζα, Αρτούρ, Μπεντανκούρ, ΜακΚένι, Κουλουσέφσκι, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Νάπολι: Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Κώστας Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι, Ντέμε, Μπακαγιόκο, Λοσάνο, Ζιελίνσκι, Ινσίνιε, Πετάνια.