Γερμανία και Νορβηγία οι πρώτες που προκρίθηκαν

Το… «κυρίως πιάτο» του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών είναι εδώ!

Στα πρώτα παιχνίδια της φάσης των «16», Γερμανία και Νορβηγία πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στα προημιτελικά.

Γερμανία-Νιγηρία 3-0

Σε ένα συναρπαστικό ματς, η Γερμανία επικράτησε με 3-0 της Νιγηρίας στη Γκρενόμπλ.

Σκόρερ για τα Γερμανίδες η Ποπ στο 20ο λεπτό με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ, η οποία συμπλήρωσε τις 100 συμμετοχές της με το εθνόσημο της χώρας της.

Στο 27’ η Ντέμπριτζ έκανε το 2-0 σκοράροντας από την άσπρη βούλα, σε μια φάση που η Γιαπωνέζα διαιτητής χρειάστηκε τη βοήθεια του VAR για να καταλογίσει το πέναλτι.

Η Σέλερ στο 82’ με εξαιρετικό σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής «έγραψε» το 3-0.

Γερμανία (Βος-Τέκλεμπουργκ): Σουλτ, Χέγκερινγκ, Σέλερ, Χουτ, Ποπ, Ντέμπριτζ, Γκβιν, Σβερς (46’ Μπουέλ), Λέουπολζ (46’ Σίμον), Μαγκούλ (69’ Όμπερντορφ), Ντόρσουν

Νιγηρία (Ντένερμπι): Ναντόζι, Οχάλε, Έμπι, Νουαμπόκου (46’ Ατζίμπαντε), Οπαρανόζι, Κανού (84’ Ογκέμπε), Οκόμπι, Ορντέγκα, Αγίντε, Ιουέζο (75’ Ουτσέντου), Οκέκε

Η Γερμανία θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον νικητή του Σουηδία-Καναδάς.

Νορβηγία-Αυστραλία 1-1 (4-1 πέν)

Η Νορβηγία πήρε την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας, σε ματε που έγινε στη Νίκαια.

Σκόρερ για τη Νορβηγία η Χέρλοβσεν στο 31ο λεπτό με δυνατό πλασέ από το ύψος της περιοχής. Για τις Αυστραλές ισοφάρισεη Νάιτ στο 83ο λεπτό με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ.

Στο 104’ η Αυστραλία έμεινε με 10 παίκτριες λόγω αποβολής με (αυστηρή) απευθείας κόκκινη στην Κένεντι.

Νορβηγία (Σιόγκρεν): Χέλμσετ, Βολντ (102’ Χάνσεν), Τορίσντοτιρ, Μιέλντε, Ρίσα, Χέρλοβσεν (77’ Ούτλαντ), Χάνσεν, Ένγκεν, Ρέιτεν, Μίντε, Σέβικ (72’ Μάανουμ)

Αυστραλία (Μίλισιτς): Γουίλιαμς, Λογκάρσο, Κάτλεϊ, Νάιτ (94’ Πόλκινγκορ), Φορντ, Βαν Έγκμοντ (116’ Ρέστμπακεν), Γιάλοπ, Κένεντι, Ράσο (74’ Γκιέλνικ), Κερ, Καρπέντερ (120’+2 Χάρισον)

Η Νορβηγία θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά το νικητή του Αγγλία-Καμερούν.