Χόρεψε σάμπα η Βραζιλία

Βραζιλία και Βενεζουέλα προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση του Κόπα Αμέρικα. Η Σελεσάο συνέτριψε με 5-0 το Περού στην «Αρένα Κορίνθιανς» του Σάο Πάουλο.  Το Περού (τρίτο) ελπίζει πια σε πρόκριση μόνο ως μία από τις δύο καλύτερες τρίτες ομάδες των τριών ομίλων.

Οι Βραζιλιάνοι έπιασαν υψηλό επίπεδο απόδοσης, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και σκοράροντας τρία τέρματα σε αυτό το διάστημα τελείωσαν με άνεση το παιχνίδι και την πρόκριση, ως πρώτοι από τον Α΄ όμιλο.

Ο Κασεμίρο έκανε το 1-0 στο 12ο λεπτό, για να διπλασιάσει στο 19΄ ο Φιρμίνο και να «γράψει» το 3-0 ο Έβερτον στο 32΄. Ο Ντάνι Άλβες πέτυχε το 4-0 στο 53΄ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γουίλιαν με έξοχο σουτ στο 90΄.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαλέσε απέκρουσε το πέναλτι του Γκαμπριέλ Ζεσούς.

ΠΕΡΟΥ: Γκαλέσε, Αντβίνκουλα, Αραούχο, Άμπραμ, Τράουκο, Ταπία, Γιοτούν (46′ Φλόρες), Πόλο, Φαρφάν, Κουέβα (67′ Μπαλόν), Γκερέρο (55′ Γκονζάλες).

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Ντανιέλ Άλβες, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Φιλίπε Λουίς (58′ Άλεξ Σάντρο), Καζεμίρο (70′ Άλαν), Αρτούρ, Έβερτον, Κοουτίνιο (77′ Γουίλιαν), Γκαμπριέλ Ζεζούς, Ρομπέρτο Φιρμίνο.