Το Μάτα-χαρηκε η Χετάφε

Με σκόρερ τον Μάτα από τη λευκή βούλα, η Χετάφε κέρδισε την Μπαρτσελόνα με σκορ 1-0.

Η Χετάφε υποδέχτηκε στην έδρα της την Μπαρτσελόνα, με την πρώτη να κερδίζει με 1-0, για την 6η αγωνιστική της LaLiga. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Χάιμε Μάτα, ενώ οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι.

Οι “Αζουλόνες” κατόρθωσαν να πάρουν το μεγάλο τρίποντο και να βρεθούν κάτω από τη 3η Ρεάλ, εν αντιθέσει με τους συμπαίκτες του Μέσι που φιγουράρουν στην 9η θέση.

Δύσκολα έβαλε στο πρώτο μέρος η γηπεδούχος για την ομάδα του Κούμαν, η οποία όμως απάντησε με κλασσικές ευκαιρίες και ένα δοκάρι, αλλά εν τέλει καμία απ’ τις δύο να μην σκοράρει.

Αυτό συνέβη τελικά στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό, όταν ο Μάτα εκτέλεσε εύστοχα τον Νέτο από τα 11 μέτρα, ενώ ο συμπαίκτης του, Χερνάντεζ, έστειλε την μπάλα στην οριζόντια δοκό, μισή ώρα αργότερα.

Οι Μπλαουγκράνα δεν μπόρεσαν να απαντήσουν με κάποια μεγάλη ευκαιρία στην διάρκεια του 45λεπτου (πόσο μάλλον με γκολ), δίνοντας μια σημαντική νίκη στη Χετάφε.

Χετάφε: Νταβίδ Σόρια, Νταμιάν, Ντζενέ, Καμπάκο, Ολιβέρα, Νιόμ, Αραμπαρί, Μκσίμοβιτς, Κουκουρέγια, Μάτα (Ουνάλ 71′), Χερνάντεζ (Μπορντάλας 89′

Μπαρτσελόνα: Νέτο, Σέρτζι Ρομπέρτο (Πιούιγκ 87′), Πικέ, Λενγκλέ, Ντεστ, Μπούσκετς, Ντε Γιόνγκ (Μπρέιθγουαλτ 80′), Ντεμπελέ (Φάτι 62′), Πέντρι (Κοουτίνιο 62′), Μέσι, Γκριεζμάν (Τρινκάο 80′)