Άφησε βαθμούς η Γιουβέντους, στο -4 από την κορυφή

Η Κροτόνε «έκοψε» βαθμούς από τη Γιουβέντους, που δεν είχε τον Κριστιάνο Ρονάλντο και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 60′.

Στην πόλη της Κροτόνε η ομάδα της πόλης ήρθε ισόπαλη 1-1 απέναντι στη Γιουβέντους. Αρκετές οι απουσίες για την ομάδα του Αντρέα Πίρλο, σημαντικότερη αυτή του Κριστιάνο Ρονάλντο. Οι Μπιανκονέρι μετά τη γκέλα βρίσκονται στην 4η θέση με 8 βαθμούς, ενώ η νεοφώτιστη Κροτόνε πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τζιαλουίτζι Μπουφόν έφτασε στο ιστορικό ρεκόρ των 650 συμμετοχών στην Serie A. Συνολικά, για όλες τις διοργανώσεις ο Μπουφόν, έχει αγωνιστεί σε 916 αναμετρήσεις και συνεχίζει ακάθεκτος.

Η Κροτόνε αιφνιδίασε την Γηραιά Κυρία παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 12ο λεπτό του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, που καταλόγισε ο διαιτητής σε παράβαση του Μπονούτσι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ευστοχώντας ο Σίμι.

Παρά το γρήγορο τέρμα που δέχθηκε, η Γιουβέντους αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση στο 21′. Οι Μπιανκονέρι έφυγαν στην κόντρα ο Κουλουσέφσκι έδωσε στον χώρο για τον Κιέζα, ο νεαρός μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Αλβάρο Μοράτα με πλασέ από την μικρή περιοχή σκόραρε για το τελικό 1-1.

Πρώτο τέρμα για τον Ισπανό φορ στην επιστροφή του στην Γιουβέντους, πρώτη ασίστ στο ντεμπούτο του ο Φεντερίκο Κινέζα. Μάλιστα ο 20χρονος άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες στο 60ο λεπτό, καθώς αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από απρόσεκτο πάτημα στο πόδι του Τσιγκαρίνι, σε διεκδίκηση της μπάλας στο χώρο του κέντρου.

Η Γιουβέντους έφτασαν στο τέρμα που θα ολοκλήρωνε την ανατροπή στο 76′ με τον Μοράτα, όμως μετά από χρήση του VAR, το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ισπανού φορ.

Κροτόνε: Κορντάζ, Μάγκαλαν, Μαρόνε, Λουπέρτο (83′ Γκόλεμικ), Ρέκα, Βούλιτς (74′ Σιλιγκάρντι), Τσιγκαρίνι, Μολίνα (87′ Πετριτσιόνε), Περέιρα (74′ Ρισπόλι), Μεσίας, Σίμι.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντεμιράλ, Φραμπότα, Αρτούρ (69′ Ραμπιό), Μπεντανκούρ, Κιέζα, Κουλουσέφσκι (69′ Μπερναρντέσκι), Πορτανόβα (56′ Κουαδράδο), Αλβάρο Μοράτα.