Για την πρόκριση με νίκη ο Ολυμπιακός

Με στόχο την πρόκριση στους “16” του Γιουρόπα Λιγκ, ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται στην Ολλανδία κόντρα στην PSV Αϊντχόφεν.

Στο “Philips Stadion” κόντρα στην PSV Αϊντχόφεν αγωνίζεται απόψε (25/2, 22.00) ο Ολυμπιακός, για τον επαναληπτικό της φάσης των “32” του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχοντας ως παρακαταθήκη το 4-2 του πρώτου αγώνα, θέλουν να πάρουν την πρόκριση, ιδανικά φεύγοντας με νίκη.

Καθώς αφενός θέλουν να προχωρήσουν στη διοργάνωση, αφετέρου χρειάζεται η συγκομιδή βαθμών στο κυνήγι της ανόδου των θέσεων στη συνολική βαθμολογία για την Ελλάδα.

Προκρίνονται με οποιαδήποτε νίκη ή ισοπαλία, αλλά ακόμη και με ήττα με ένα γκολ διαφορά (ή δύο γκολ διαφορά για σκορ από 5-3 και πάνω), ενώ το 4-2 υπέρ των γηπεδούχων στέλνει το ματς στην παράταση.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Πέδρο Μαρτίνς αναμένεται με εξαίρεση τον Σεμέδο αντί του Παπασταθόπουλου, να παρατάσσει την ίδια ομάδα με του πρώτου αγώνα. Ο Σα θα είναι στο τέρμα, Λαλά, Μπα, Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Εμβιλά στο κέντρο, Φορτούνης, Μπρούμα μεσοεπιθετικά και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Αναλυτικά η αποστολή του Ολυμπιακού: Σα, Τζολάκης, Καραργύρης, Λαλά, Ανδρούτσος, Ντρέγκερ, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Χολέμπας, Σουρλής, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας, Φορτούνης, Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς, Μπρούμα, Χασάν, Ελ Αραμπί.