Γιώργος Μπαρτζώκας: “Συγχαρητήρια στην ομάδα μας – Αύριο να είμαστε έτοιμοι να παίξουμε τον τελικό”

Οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά τη νίκη-πρόκριση του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο Κύπελλο Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Μπάσκετ, νικώντας με 81-65 τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό.

Ο προπονητής των Πειραιωτών, Γιώργος Μπαρτζώκας ωστόσο, τόνισε πως η ομάδα πρέπει να αφήσει πίσω της τη νίκη αυτή και να επικεντρωθεί στον αυριανό τελικό.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα:

«Συγχαρητήρια στην ομάδα μας. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας για τη στήριξη. Αυτά τα παιχνίδια είναι απαιτητικά και πάντα είναι δύσκολα όσον αφορά την προσέγγισή τους. Δεν έχεις και ιδιαίτερο χρόνο να τα προετοιμάσεις. Είχαμε το ματς με τον Άρη και έτσι είχαμε ένα μίτινγκ το μεσημέρι για να ασχοληθούμε. Ήμασταν με το άγχος του φαβορί, με το πρέπει στην πλάτη μας και για αυτό ήμασταν πρόχειροι και βιαστικοί στο πρώτο ημίχρονο. Δεν εκτελέσαμε το πλάνο μας με υπομονή. Όσες φορές το κάναμε είχαμε ανοικτά σουτ, αλλά και αυτά τα ανοικτά σουτ τα χάσαμε με αποτέλεσμα να γίνουμε περισσότερο διστακτικοί και λιγότερο αποτελεσματικοί στην άμυνα. Στο ημίχρονο είπαμε να εκτελέσουμε επιθετικά το πλάνο μας και να περάσουμε τη μπάλα εκεί που ήταν ο αδύναμος αμυντικός του Παναθηναϊκού. Έτσι βγάλαμε πολλά ανοικτά σποτ τα οποία βάλαμε στο δεύτερο μέρος. Επίσης, η άμυνά μας έγινε πολύ καλύτερη και κάναμε ένα μεγάλο σερί σκοράροντας σχεδόν 20 πόντους, που αν δεν κάνω λάθος ο Παναθηναϊκός δεν είχε απάντηση. Εκτιμούμε πολύ τη σημερινή νίκη. Ο Παναθηναϊκός είναι πάντα μεγάλος αντίπαλος και πάντα δύσκολη ομάδα να παίζεις. Αυτό το παιχνίδι θα πρέπει να το ξεχάσουμε, όσο κι αν είναι πάντα συναισθηματικά ακραίο. Και πριν και κατά τη διάρκεια είναι δύσκολο να το διαχειριστείς. Εμείς πρέπει να δείξουμε τη σοβαρότητα που δείχνουμε όλη τη χρονιά και αύριο να είμαστε έτοιμοι να παίξουμε τον τελικό».

Από την πλευρά του, ο Σάσα Βεζένκοφ, τόνισε: «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Ένα ματς πρόκριση. Στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά στα αμυντικά μας καθήκοντα δεν ήμασταν όπως έπρεπε. Δεχθήκαμε σαράντα πόντους, που είναι πάρα πολύ για την ομάδα μας. Όμως, μπήκαμε πολύ σκληρά στο τρίτο δεκάλεπτο, κάναμε ένα μεγάλο σερί, ξεκινήσαμε να παίζουμε και καλύτερα στην επίθεση που είχαμε κολλήσει λίγο και είμαστε πολύ χαρούμενοι που περάσαμε στον τελικό. Έχουμε ακόμη ένα παιχνίδι, με μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Πρέπει να ξεκουραστούμε, να συγκεντρωθούμε και να πάμε να διεκδικήσουμε τον τίτλο».