Premier League: “Διπλό” της Λίβερπουλ στο Σαιντ Τζέιμς Παρκ

Η Λίβερπουλ επικράτησε της Νιούκαστλ και επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις.

Για την 24η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ νίκησε με 0-2 τη Νιούκαστλ στο Σαιντ Τζέιμς Παρκ και έκανε μία καλή εμφάνιση που της έδωσε ψυχολογία ενόψει του ματς με την Ρεάλ Μαδρίτης για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Λίβερπουλ μετά την επικράτηση της αυτή ανέβηκε στην 7η θέση με 35 βαθμούς σε 22 παιχνίδια, ενώ η Νιούκαστλ παρέμεινε στην 4η θέση με 41 βαθμούς σε 23 αναμέτρησεις.

Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ντάρβιν Νούνιες και Γκόντι Γκάκπο. Πιο συγκεκριμένα, ο Ουρουγουανός εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Άρνολντ από τα δεξιά και με δυνατό σουτ νίκησε τον Πόουπ και ο Γκάκπο στο 17ο λεπτό δέχτηκε την μπάλα από τον Σαλάχ και βρέθηκε σε θέση τετ α τετ κάνοντας το τελικό 0-2.

Άστον Βίλα-Άρσεναλ 2-4 (5′ Γουότκινς, 31′ Κουτίνιο-16′ Σάκα, 61′ Ζιντσένκο, 90’+3 αυτ. Μαρτίνες, 90’+8 Μαρτινέλι)

Μπρέντφορντ-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (90’+ Γιάνελτ-69′ Εζε)

Μπράιτον-Φούλαμ 0-1 (88′ Σόλομον)

Τσέλσι-Σαουθάμπτον 0-1 (45′ Γουόρντ-Πράους)

Έβερτον-Λιντς 1-0 (64′ Κόλμαν)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (84′ Γουντ-41′ Σίλβα)

Γουλβς-Μπόρνμουθ 0-1 (49′ Ταβερνιέ)

Νιούκαστλ-Λίβερπουλ 0-2 (10΄ Νούνιες, 17΄ Γκάκπο)