Γιόρτασε με 5άρα το Σκουντέτο η Ίντερ

Η Ίντερ έκλεισε με θρίαμβο την σεζόν 2020-21, πανηγυρίζοντας την 19η κατάκτηση του Σκουντέτο.

Στο Τζουζέπε Μεάτσα η Ίντερ νίκησε με το εμφατικό 5-1 την Ουντινέζε, στην φιέστα για την κατάκτηση του 19ου πρωταθλήματος στην ιστορία της. Η ομάδα του Κόντε μετά από 38 αγώνες ολοκλήρωσε την σεζόν με 91 πόντους (28-7-3) και κατέβασε την Γιουβέντους από τον θρόνο της Serie A, ύστερα από 9 χρόνια

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ίντερ ήταν η κυρίαρχος και δεν αντιμετώπισε προβλήματα από την αδιάφορη βαθμολογικά Ουντινέζε.

Οι νερατζούρι άνοιξαν το σκορ στην πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Μαρτίνεζ βρήκε τον Άσλεϊ Γιανγκ και εκείνος νίκησε τον Μούσσο για το 1-0, στο 8ο λεπτό. Στην συνέχεια και λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο Έρικσεν με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0, στο 44′.

Στο 54′ η ομάδα του Κόντε κέρδισε πέναλτι, μετά από πτώση του Χακίμι από μαρκάρισμα του 90. Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε για το 3-0, στο 55′.

Εννέα λεπτά αργότερα το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ έβαλε και ο Ιβάν Πέρισιτς. Οι γηπεδούχοι έφυγαν στον ανοιχτό χώρο, ο Βετσίνο έστρωσε για τον Κροάτη που με υποδειγματικό πλασέ μέσα από την περιοχή, έβγαλε νοκ άουτ για 4η φορά τον Μούσσο, γράφοντας το 4-0.

Από την λίστα των σκόρερ δεν θα μπορούσε να λείπει ο Ρουμέλου Λουκάκου, που έστω και με την βοήθεια της τύχης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μετά από σέντρα του Αλέξις Σάντσες η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Μούσσο και στην συνέχεια βρήκε στο στήθος του Βέλγου επιθετικού και κατέληξε στα δίχτυα, κάνοντας το 5-0, στο 72ο λεπτό.

Η μόνη απάντηση που μπόρεσε να δώσει η ομάδα του Λούκα Γκότι, ήταν το τέρμα του Περέιρα από την άσπρη βούλα, στο 78ο λεπτό (5-1).