Κυπελλούχος Ελλάδας στο Πόλο Γυναικών ο Ολυμπιακός

Κυπελλούχος Ελλάδας στο Πόλο Γυναικών είναι ο Ολυμπιακός.

Το Κύπελλο Ελλάδας στο Πόλο Γυναικών είναι ο Ολυμπιακός, καθώς νίκησε με 11-8 τον ΝΟ Βουλιαγμένης στον τελικό, που διεξήχθη στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Οι “ερυθρόλευκες” παρόλο που βρέθηκαν πίσω με 5-1 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, έκαναν μια εκπληκτική αντεπίθεση και με τα επιμέρους 4-2, 4-1, 2-0, έφτασαν στη νίκη και το τρόπαιο. Αυτό είναι το 3ο Κύπελλο του Πειραϊκού συλλόγου, μετά από εκείνα του 2018 και 2020 (ο θεσμός υπάρχει από τη σεζόν 2017-18).

Αυτό το Κύπελλο είναι ο δεύτερος φετινός τίτλος για τον Ολυμπιακό στο Πόλο Γυναικών, μετά το τρόπαιο της Ευρωλίγκας και η ομάδα βάζει πλέον πλώρη για την επίτευξη του πρώτου ιστορικού τρεμπλ αφού ξεκινούν την Τετάρτη (26/5) οι τελικοί του πρωταθλήματος. Το 3ο Κύπελλο Ελλάδας το οποίο κατέκτησε η ομάδα του Χάρη Παυλίδη, είναι ο τρίτος φετινός τίτλος καθώς έχουν προηγηθεί το Σούπερ Καπ Ελλάδας και το Πρωτάθλημα Ευρώπης στη Βουδαπέστη.

Στη σημερινή αναμέτρηση ο Ολυμπιακός αν και ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε να χάνει με 5-1 στο 1ο οκτάλεπτο και με 7-3, 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημίχρονου, με σπουδαία ανατροπή στο δεύτερο μισό, πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στην αναμέτρηση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Βουλιαγμένη η οποία προηγήθηκε με 5-1 στο 1ο οκτάλεπτο. Με δυο διαδοχικά τέρματα της Ελευθερίας και της Μαργαρίτας Πλευρίτου οι ερυθρόλευκες μείωσαν σε 5-3, μέχρι τα 4:30 του 2ου οκταλέπτου. Ο ΝΟΒ απάντησε ανακτώντας το +4 για το 7-3, 3:01 πριν την ολοκλήρωση του ημίχρονου. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε εκ νέου και με δυο διαδοχικά γκολ της Μυριοκεφαλιτάκη και της Τσουκαλά μείωσε σε 7-5 στα 2:12, το οποίο ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Οι ερυθρόλευκες μπήκαν αποφασισμένες να ανατρέψουν την κατάσταση στο 3ο οκτάλεπτο και τα κατάφεραν. Με γκολ της Βάσως Πλευρίτου μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 7-7 με την Ελευθεριάδου στα 4:36. Το 4-0 σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε ο ΝΟΒ που ανέκτησε το προβάδισμα, όμως οι ερυθρόλευκες αντέδρασαν και πάλι. Με πέναλτι η Αβραμίδου ισοφάρισε σε 8-8 και με εξαιρετικό σουτ στα 6″ η Μαργαρίτα Πλευρίτου έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο Ολυμπιακό για το 8-9. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι δυνατά και πέτυχε δυο ακόμα τέρματα με την Ελευθεριάδου (7:09) και την Ελευθερία Πλευρίτου (5:02) για να διευρύνει στο +3 το προβάδισμα του,φτάνοντας στο 8-11. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το σκορ και έφτασε στην τελική επικράτηση βάφοντας ερυθρόλευκο το Κύπελλο!

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 2-4, 1-4, 0-2

Η διακύμανση: 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Κούλχαας (7:01, πέναλτι), 2-0 Νίνου (5:55, περιφέρεια), 3-0 Διαμαντοπούλου (5:19, κόντρα), 3-1 Αβραμίδου (3:50, π/π), 4-1 Κοντονή (3:20, περιφέρεια), 5-1 Κούλχαας (0:13, περιφέρεια).
2ο οκτάλεπτο: 5-2 Ελ. Πλευρίτου (6:30, π/π), 5-3 Μ. Πλευρίτου (4:30, π/π), 6-3 Διαμαντοπούλου (4:02, περιφέρεια), 7-3 Ξενάκη (3:01, π/π), Μυριοκεφαλιτάκη 7-4 (2:50, φουνταριστό), 7-5 Τσουκαλά (2:11, περιφέρεια)
3ο οκτάλεπτο: 7-6 Β. Πλευρίτου (7:15, περιφέρεια), 7-7 Ελευθεριάδου (4:26, περιφέρεια), 8-7 Πάτρα (2:39, κόντρα), 8-8 Αβραμίδου (2:20, πέναλτι), 8-9 Μ. Πλευρίτου (0:06, π/π)
4ο οκτάλεπτο: 8-10 Ελευθεριάδου (7:09, φουνταριστό), 8-11 Ελευθερία Πλευρίτου (5:02, περιφέρεια)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης) : Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου, Αβραμίδου 2, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 2 , Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 1, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Τορνάρου, Τριχά

Βουλιαγμένη (Μελιδώνη) : Κοτσιώνη, Κούλχαας 2, Ανδρεάδη, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 1, Νίνου 1 , Μ. Πάτρα 1, Κώτσια, Διαμαντοπούλου 2, Κοντονή 1 , Καϊάφα, Ε. Πατρα, Καλογεροπούλου, Σάντα.