Γκασπερίνι: «θα νικούσαμε, αν δεν υπήρχε ο Ρονάλντο!»

O προπονητής της Αταλάντα, Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι αναφέρθηκε στο διάλογο που είχε με τον Κριστιάνο Ρονάλντο

Η Αταλάντα έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της, καθώς ο Κριστιάνο Ρονάλντο… χτύπησε για ακόμη μία φορά και ισοφάρισε στο τέλος του αγώνα.

Την «πάτησε» για πρώτη φορά στο Ολντ Τράφορντ με το νικητήριο γκολ του Πορτογάλου σταρ επί των Ιταλών στο 81′ (3-2) και επαναλήφθηκε το «κακό» και στο Μπέργκαμο, με το τέρμα της ισοφάρισης στο 92ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Ο τεχνικός της ιταλικής ομάδας ρωτήθηκε για το διάλογο που είχε με τον Κριστιάνο Ρονάλντο και ανέφερε χαρακτηριστικά: «Ο Ρονάλντο είναι ένας απίστευτος παίκτης, δεν τον έχω δει ποτέ να κάνει σουτ και να στέλνει τη μπάλα εκτός εστίας: 9 στις 10 φορές τα σουτ του είναι εντός εστίας. Στο τέλος του ματς, του είπα ένα μόνο πράγμα στα ιταλικά: «να πάει στο… διάολο, γιατί μας χάλασε το όνειρο», τόνισε γελώντας ο Ιταλός κόουτς και συμπλήρωσε για το ματς:

«Ήταν μία φανταστική βραδιά αν και ήταν κρίμα που δεν πήραμε τη νίκη, εξ’ αιτίας του εντυπωσιακού γκολ του Ρονάλντο στο φινάλε. Είμαστε ευτυχισμένοι κατά 80% και απογοητευμένοι κατά 20%. Κάναμε ότι μπορούσαμε και θα νικούσαμε, αν δεν υπήρχε ο Ρονάλντο.»