Γκέλα για την αήττητη Ατλέτικο

Ισοπαλία που θα φέρει τη Μπαρτσελόνα πάλι κοντά, πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στη Χετάφε, ωστόσο παραμένει αήττητη.

Ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής της La Liga, Χετάφε και Ατλέτικο  Μαδρίτης στο “ Coliseum Alfonso Pérez”. Οι «ροχιμπλάνκος» παραμένουν πρώτοι με 63 βαθμούς στο +7 από την Μπαρτσελόνα που έχει παιχνίδι λιγότερο ωστόσο, αντίθετα οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 28.

Η εκτός προγράμματος γκέλα για την Ατλέτικο είχε ως αποτέλεσμα να βάλει φωτιά στο πρωτάθλημα πάλι, έχοντας όμως ένα πρώτο ημίχρονο απελπιστικά κακό και οι αξιόλογες στιγμές μετρούνται στα δάκτυλα του ενός χεριού.

Η Ατλέτικο είχε την πίεση και το πάνω χέρι για την νίκη, ενώ η Χετάφε ήθελε επειγόντως βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία, πίεσαν αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο και ακόμη περισσότερο από το 70ο λεπτό και έπειτα όταν ο Νιόμ αποβλήθηκε. Ωστόσο, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με το μηδέν να παραμένει και τους γηπεδούχους να παίρνουν έναν σημαντικό βαθμό στη μάχη της παραμονής.

Χετάφε: Σορία, Νιόμ, Ντακονάμ, Τσακλα, Ολιβέρα, Αλενιά, Μαξίμοβιτς, Αραμπάρι, Κουκουρέγια, Κούμπο, Ουνάλ

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο, Γιορέντε, Κόκε, Σαούλ, Καράσκο, Κορέα, Σουάρες

Οσασούνα – Βαγιαδολίδ 0-0

Με «λευκή» ισοπαλία ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Οσασούνα και τη Βαγιαδολίδ στο «Ελ Σαδάρ», στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής στην Ισπανία.

Η Οσασούνα διατήρησε τη κατοχή, αλλά η Βαγιαδολίδ, αμύνθηκε σωστά κι έφυγε με βαθμό από την Παμπλόνα.

Με την μοιρασιά του βαθμού, δεν βοήθησε καμία ομάδα αφού με 12 αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, παραμένουν κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού και ειδικά η Βαγιαδολίδ, που είναι μόλις στο +3 από τη 18η θέση.