Ένα δεκαπεντάλεπτο ήταν αρκετό για τη Σίτι, Ήττα- ΣΟΚ για Έβερτον

Ξέσπασε στο δεύτερο μέρος η Μάντσεστερ Σίτι και καθάρισε τη Φούλαμ, ενώ νωρίτερα η Έβερτον υπέστη εντός έδρας ήττα από τη Μπέρνλι

H Μάντσεστερ Σίτι καθάρισε με 0-3 τη Φούλαμ στο Κρέιβεν Κότατζ, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League.

Ένα δεκαπεντάλεπτο στο δεύτερο μέρος ήταν αρκετό για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να πετύχει τρία γκολ, και να τελειώσει με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι.

Το σκορ της Φούλαμ άνοιξε ο Τζον Στόουνς στο 47ο λεπτό, ενώ στο 56΄ ο Γκαμπριέλ Ζεσούς διπλασίασε. Στο 59ο λεπτό ο Τοσίν Ανταραμπιόγιο υπέπεσε σε πέναλτι επί του Φεράν Τόρες και ο Σέρχιο Αγουέρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ από τα 11 βήματα, στο 60΄.

Η Σίτι έφτασε στους 71 βαθμούς ύστερα από 30 αγώνες και άνοιξε τη διαφορά από τη δεύτερη στην κατάταξη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο +17, με παιχνίδι περισσότερο, ενώ η Φούλαμ παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ένα ακόμη βήμα να βρεθεί μακριά από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού έκανε η Μπέρνλι, η οποία κατάφερε να πάρει το «διπλό» (2-1) από την Έβερτον στο Γκούντισον Παρκ, στο πλαίσιο της 28ης ημέρας της Premier League. Τα τέρματα της νικήτριας σημείωσαν στο 13΄ ο Γουντ και στο 25΄ ο Μακ Νίλ, ενώ για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι μείωσε στο 32΄ ο Κάλβερτ-Λιούιν.

Στο μεταξύ, η Κρίσταλ Πάλας πήρε σημαντική νίκη επί της Γουέστ Μπρομ με 1-0, χάρη σε πέναλτι του Μιλιβόγεβιτς στο 37΄ και στέρησε από την αντίπαλό της και τις ελάχιστες ελπίδες που είχε για παραμονή.

Σε άλλον αγώνα, η Τσέλσι με τη Λιντς αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Η ομάδα του Λονδίνου παρέμεινε στην 4η θέση με 51 βαθμούς, ενώ η -μάλλον αδιάφορη βαθμολογικά – Λιντς βρίσκεται στην 12η θέση. Περισσότερα για τον αγώνα εδώ.