Γκέλα για την Τσέλσι στο Στάμφορντ Μπριτζ

Για την 12η αγωνιστική της Πρέμιερ λίγκ, η Τσέλσι έμεινε στο 0-0 με την Έβερτον στο   «Στάμφορντ Μπριτζ».

Το πρώτο ημίχρονο η Έβερτον μπήκε αρκετά φιλόδοξα ,ενώ η Τσέλσι ήταν αρκετά νωθρή στην αρχή του ημιχρόνου. Τα «ζαχαρωτά» απείλησαν πρώτα στο 12΄ με το σουτ του Μπέρναρτντ το οποίο πέρασε άουτ. Η Τσέλσι απέκτησε την πρωτοβουλία μετά με την συμπλήρωση20΄, τρία λεπτά αργότερα  το σουτ του Αλόνσο πέρασε άουτ. Κατά την διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Σάρι έδειξε ότι ξυπνάει αλλά ο Πίκφορντ κράτησε το 0-0. Με το 0-0 πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Λονδρέζοι μπήκαν πιο δυναμικά χάνοντας σημαντική ευκαιρία με τον Μοράτα με τον Πίκφορντ να διώχνει σωτήρια.  Με την συμπλήρωση μιας ώρας ο αγωνιστικός ρυθμός είχε ανέβει, με τους μπλε να είναι πιο δραστήριοι, αλλά ο Άγγλος διεθνής τερματοφύλακας είχε κατεβάσει τα ρολά. Το 0-0 ήταν το τελικό σκορ αποτέλεσμα που δεν άφησε την Τσέλσι έστω και για λίγο να πατήσει κορυφή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο (64′ Φάμπρεγας), Κόβασιτς (82′ Μπάρκλεϊ), Γουίλιαν (68′ Πέδρο), Μοράτα, Αζάρ

Έβερτον: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Κιν, Μίνα, Ντιν, Αντρέ Γκόμες, Γκιγιέ, Γουόλκοτ, Σίγκουρντσον (76′ Γιαγκέλκα), Μπερνάρ (64′ Λούκμαν), Ριτσάρλισον (89′ Κάλβερτ Λιούιν)