Μίλησε ο ορισμός του ποδοσφαίρου…

Η ΑΕΚ έχασε με 0-2 από τoν Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ, για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκ.

Η Ένωση, αν και καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αγώνας, έχοντας τρία δοκάρια, τιμωρήθηκε από την …ατυχία και δέχτηκε την ηττα από τους Πεσεστεριώτες, για δεύτερη συνεχή χρονιά.

Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν τους Ρισβάνη και Κουλούρη, φτάνοντας έτσι στην κορυφή της Σούπερ Λίγκ με 24π., Προσωρινά.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά το ματς και έβγαλε το γρήγορο γκολ, με τον ατρόμητο να προσπαθεί κυρίως με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή φάση ανήκε στην ΑΕΚ και στο 16ο λεπτό, ο Πέτρος Μαντάλος από τα δεξιά έκανε ένα ισχυρό σουτ με το μπάλα να τρομάζει το οριζόντιο δοκάρι. Διαμαρτυρίες από τον πάγκο της ΑΕΚ ότι έσκασε μέσα στο μπαλόνι, αλλά το παιχνίδι δεν έδειξε κάτι τέτοιο.

Η απάντηση του Ατρόμητου ήρθε στο 19ο λεπτό, όταν ο Κουλούρης μέσα από την περιοχή προσπαθούσε να σουτάρει, όμως με σωτήριο τακλιν ο Τσότσιτς έσβησε τον κίνδυνο.

Στο 35 ο ΑΕΚ είχε νέο δοκίρι. Μέτα από ωραία πάσα του Λιβάια στον Μπακάκη, ο αμυντικός της Ένωσης έκανε την παράλληλη σέντρα, η άμυνα του Ατρόμητου δεν κατάφερε να απομακρύνει, ο Άλεφ σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στον Μπακάκη, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μεγέρη.

Στο 38ο λεπτό η νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους μετά από εκτέλεση φάουλ της Μανταλούλου, ο Λαμπρόπουλος πήρε την κεφαλιά, με το μπαλόνι να περνάει λίγο έξω από τη δοκό του Μεγέρη.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Χαλτ επιχείρησε την δυνατή προσπάθεια μέσα από την περιοχή, όμως ο Μεγέρι μπλοκάρει.

Το ημιχρόνιο βρήκε τα δυο ομάδες ισόπαλλων 0-0, με την ΑΕΚ να πιέζει το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και τον Ατρόμητο σε αμυντικό ρόλο, προσπαθώντας να κλείσει το χώρο στην άμυνα.

Στο β ‘μέρος, η ΑΕΚ μπήκε με την ίδια διάθεση και προσπάθησε να ανοίξει το σκορ.

Τρίτο δοκάρι για την ΑΕΚ στο 65 ο λεπτό αυτή τη φορά ο Μπακάσετας σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους, κέρδισε το κεφάλι, αλλά σημάδεψε την οριζόντια δοκός του Μεγέρη.

Ο ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ και στο 88 ο Ατρόμητος έκανε το 0-1. Η εκτέλεση του Κόρνερ του Γιάννουλη από τα αριστερά, ο Ρισβάνης έφερε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία του Μπάρκα, παγάζοντας τους γηπεδούχους.

Πριν σύνταξε η Ένωση από το γκολ που δέχτηκε, έγινε στο 90 ο 0-2! Σε αντεπίθεση των φιλοξενουμένων, ο Κουλούρης συνεργάστηκε με τον Μπρούνο, έπαιξαν το «1-2» και ο επιθετικός των Περσεριωτών πλαστάρε κατάλληλα τον Μπάρκα.

Το 0-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους φιλοξενούμενους να φύγουν για δεύτερη συνεχή χρονιά με την νίκη από τον ΟΑΚΑ.

Κίτρινες: Άλεφ, Λιβάια, Γιαννιώτας, Σιμόες-Μάντσον

ΑΕΚ (Ουζουνίδης):  Μπάρκας, Μπακάκης (65Γκάλο), Χουλτ, Τσόσιτς, Λαμπρόπουλος, Σιμόες, Άλεφ (76Γιαννιώτας), Μάνταλος, Μπακασέτας, Μπογέ (57Πόνσε), Λιβάγια

Ατρομήτου (Κάναντι):  Μέγιερι, Σάκιτς, Χατζηισαίας, Ρισβάνης, Γιάννουλης, Μάντσον, Μπουζουλάτζιτς, Κιβρακίδης, Ουγκράι (65Ενικουλού), Μπρούνο, Κουλούρης