Γκέλα η Μονακό, μόνη πρώτη η Ρεν

Με ανατροπή στο 92′ ηττήθηκε η Μονακό από τη Ρεν, μία ακόμη νίκη για τη Λανς.

Ενόψει της 4ης αγωνιστικής της Ligue 1 η Λανς νίκησε με 2-1 την Μπορντό, ενώ η Ρεν επικράτησε στις καθυστερήσεις τη Μονακό.

Λανς – Μπορντό 2-1

Η Λανς συνέχισε την ξέφρενη πορεία της και νίκησε με 2-1 τη Μπορντό.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτερη καθ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για διεύρυνση του σκορ.

Το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο νεαρός επιθετικός της Λανς, Γκανάγκο στο 46′ ενώ το 2-0 έκανε ο Κακουτά με πέναλτι στο 59′, το μόνο που κατάφερε η Μπορντό ήταν να μειώσει με τον Καλού στο 95′.

Η λήξη βρήκε την Λανς στην δεύτερη θέση με συγκάτοικο την Σεντ Ετιέν (9β) ενώ η Μπορντό που κυμαίνεται σε ρηχά νέα παρέμεινε στην 11η θέση(5β)

Ρεν- Μονακό 2-1

Γκέλα για την Μονακό στην έδρα της Ρεν με 2-1. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και υπήρξαν φάσεις εκατέρωθεν.

Το σκορ άνοιξε ο Γάλλος επιθετικός των Μονεγάσκων, Γουισάμ Μπεν Γεντέρ με σουτ εντός περιοχής, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σεσκ Φάμπρεγας στο 28′ και κακή αντιμετώπιση της άμυνας των γηπεδούχων.

Η απάντηση της Ρεν ήρθε εννιά λεπτά πριν την λήξη, με σκορερ τον χαφ της Εθνικής Γαλλίας, Στίβεν Ενζονζί, μετά το γύρισμα του Τρουφέ με εξαιρετική κεφαλιά στο 83′.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τον Τρουφέ, με ωραίο σουτ στο 92′

Με την νίκη αυτή η Ρεν έμεινε μόνη στην «κορυφή»(10β) ενώ η Μονακό έπεσε στην 5η θέση(7β).