Γκέλα η Γιουνάιτεντ με τη Γουέστ Μπρομ, διπλό η Γουλβς στη Σαουθάμπτον

Έμειναν στην ισοπαλία Γουέστ Μπρομ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με την ομάδα του Σόλσκιερ να χάνει και άλλο έδαφος από την κορυφή

Για την 24η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκε ισόπαλη με την Γουέστ Μπρομ εκτός έδρας και βρίσκεται πλέον στη 2η θέση έχοντας 46 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Άλαρνταϊς είναι στη 19η με μόλις 13 βαθμούς. Το σκορ για τους γηπεδούχους, άνοιξε ο Ντιαγκνέ στο 2′, για να ισοφαρίσει ο Φερνάντες στο 45ο λεπτό.

Η πρώτη φάση του ματς, που κατέληξε στα δίχτυα, έγινε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, όπου μετά από σέντρα του Γκάλαχερ ο Ντιαγκνέ έκανε την κεφαλιά και σκόραρε για το 1-0 της Γουέστ Μπρομ.

Αρκετά λεπτά αργότερα, στο 28′ ο Σνόντγκρας, έπειτα από ωραία σέντρα, έκανε την κεφαλιά από κοντινή απόσταση, αλλά ο Ντε Χέα απέκρουσε εντυπωσιακά.

Λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο 45′, ο Σο έστρωσε στον Φερνάντες, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε για το 1-1 της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 54ο λεπτό, ο Περέιρα έκανε ωραία ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, αλλά η προσπάθειά του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 58′ ο Μπρούνο Φερνάντες σούταρε από καλό σημείο, όμως ο Τζόνστοουν ήταν σε ετοιμότητα, αποκρούοντας εντυπωσιακά.

Στο 70′, ο Γκρίνγουντ σούταρε από καλή θέση με τον τερματοφύλακα της Γουέστ Μπρομ να αποκρούει και στη συνέχεια άλλο ένα από τον ΜακΤόμιναϊ που πήρε το ριμπάουντ, το οποίο έκοψε πάνω στη γραμμή ένας αμυντικός.

Στο 78′ ο Ντιαγκνέ βρέθηκε τετ-α-τετ απέναντι στον Ντε Χέα, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να τον σταματάει.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ντιαγκνέ έκανε την κεφαλιά έπειτα από πλάγια σέντρα αλλά η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο.

Στο 90+5′ ο Γκρίνγουντ έκανε μια κεφαλιά, που όμως κατέληξε στο δοκάρι. Το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 37′ Γκάλαχερ, 61′ Μπάρτλεϊ, 79′ Μέιτλαντ-Νάιλς, 85′ Σνόντγκρας, 89′ Ντιαγκνέ

Γουέστ Μπρομ (Άλαρνταϊς): Τζόνστοουν, Τάουνσεντ, Μπάρτλεϊ, Ατζάγι, Πέλτιερ (46′ Φουρλόνγκ), Γιουκουσλού (67′ Λίβερμορ) , Περέιρα, Γκάλαχερ, Μέιτλαντ-Νάιλς, Σνόντγκρας (87′ Φίλιπς), Ντιαγκνέ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Φρεντ (79′ Βαν Ντε Μπεκ), ΜακΤόμιναϊ, Ράσφορντ, Φερνάντες, Μαρσιάλ (66΄Γκρίνγουντ), Καβάνι.

Σαουθάμπτον- Γουλβς 1-2

Η Γουλβς έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Σαουθάμπτον με σκορ 2-1 και βρίσκεται στη 12η θέση έχοντας μαζέψει 30 βαθμούς, ενώ οι «Άγιοι» είναι στην 13η θέση με 29 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Ίνγκς στο 25ο λεπτό του αγώνα, με τον Νέβες να ισοφαρίζει από το σημείο του πέναλτι στο 53′ και τον Νέτο στο 66′ να κάνει την ανατροπή, δίνοντας το τρίποντο στους «Λύκους».